Řím: Nejvzdálenější hranice

• Veľká Británia Rome: The Last Frontier
Veľká Británia, 2009, 3x50 min

Dokumentární seriál s využitím nejnovějších archeologických a vědeckých výzkumů v kombinaci s rekonstrukcemi bitev a počítačové grafiky vypráví příběhy o tom, jak a proč Řím napadl a dobyl Británii, kterou následně na téměř 400 let ovládl. O odkazu římské kultury už toho bylo řečeno a napsáno mnoho; tohle je však příběh o ryzí moci Říma a důvodech, které si zvolil, aby ji uplatnil. Prozkoumáme, jak a proč Řím své cíle vyhledával a špehoval a jakým způsobem probíhala invaze a podmanění. Ukážeme vám, jak legie plánovaly a budovaly komplexní infrastrukturu - silnice, pevnosti, obchodní města a vily - díky níž si Řím uchovával nad Británií moc. A jak Římané získávali a „civilizovali“ původní obyvatelstvo a využívali a vyváželi nerosty a zemědělské bohatství země. (oficiálny text distribútora)

Zeck

Solidní dokumentární seriál, který díky původu vzniku nemapuje římské nejvzdálenější hranice, ale římskou nejvzdálenější hranici. To je taky jeho největší a možná jediné negativum, jelikož zajímavých informací nabízí spoustu, jenže sledovat tři hodiny jen jedno území a jeho historické zvraty a převraty, to člověka trochu omrzí, protože z hlavy vytáhne desítky jiných a mnohem zajímavějších konfliktů římské historie, o kterých by chtěl vidět takto ucelený dokument (což ovšem není vina tvůrců). Na skutečnost, že seriál měl mizerný rozpočet díky čemuž nevidíme moc záživné zpracovaní, jsem si už časem zvykl. Pro milovníky současných po vizuální stránce vynikajících dokumentů to ale zřejmě nebude. 80% ()

FireTight

Tenhle typ dokumentů, které se soustředí na jedno důležité období historie a navíc na jednu konkrétní oblast mám rád. A "Řím: Nejvzdálenější hranice" má ještě výhodu v tom, že je rozdělen na tři hodinové díly. Přesto však své hodnocení nemohu dát výš než na čtyři hvězdičky a to hned z několika důvodů. Jednak mi přišlo, že jedna z mluvících historiček je až příliš protlačována (a ještě ji vždycky uváděli jako "ta nejzásadnější, nejlepší", atd.) a také si myslím, že některé části mohly být rozebrány detailněji, třeba pokusy Římanů o dobytí Skotska. Především pak ale dávám čtyřku kvůli tomu, že se vždy konce předchozího a následujícího dílu prolínaly (někdy až příliš dlouho). ()

Morholt

Pár procent navíc musím dát za to, že se jedná o jeden z mála historických dokumentů, který se nebojí jít trochu více do hloubky a zabývat se detaily. Odpovídala tomu i stopáž a já si snad ani nepamatuji na dokument, který by se v takové míře zabýval realtivně krátkým obdobím . Co mi ovšem vadilo byly hrané sekvence. Z mého pohledu byly celkem zbytečné a tvůrci si měli vystačit raději s ilustracemi či béčkovou animací. Dívat se, jak Boudicca přejíždí podél linie o deseti mužích či na ležení britských vojsk o dvou stanech a jedné mule, bylo zarážející. Nicméně kdyby se tímto stylem někdo pustil třeba do Stoleté války, nic bych proti tomu nenamítal. 70% ()

farmnf

Pro mě jeden z nejzajímavějších dokumentů, bohužel točen tím připitomělým americkým způsobem: Legionáři pochodují, rozbíjejí tábor, brání se a útočí. Asi je populace tak debilní, že i dokumenty se musí točit jako animační program v hotelu na Krétě. Fakta ovšem převažují nad nekvalitním zpracováním. Proto jsem odsledoval 3 díly jedním dechem. ()