Lech Walesa je podobně jako u nás Václav Havel symbolem pádu totalitního režimu. Oba byli ve vězení, oba dokázali burcovat davy. Andrzej Wajda je nejúspěšnějším polským režisérem všech dob a je tedy pochopitelné, že Walesův životní příběh do filmu převedl právě on. A udělal z něj divácky nejúspěšnější polský film minulého roku. Ve svém portrétu se nevyhýbá kontroverzi, především ale ukazuje klíčové momenty vzestupů a pádů opozičního odborového hnutí Solidarita, které Walesa se svými kolegy vybudoval. Odkud se tento hrdina vzal? Kde bral pro svůj boj inspiraci a sílu? Kdo byli jeho přátelé a protivníci? Odpovědi Wajda nabízí v klasickém vyprávěném filmu, kde hlavní důraz nespočívá jen na jedné historické postavě, ale především na boji za spravedlnost, rovnost a lepší budoucnost... (Artcam Films)

blondboss

Lech Walesa a jeho život vykreslený režisérom, ktorý zaujal množstvo divákov po celom svete a stal sa jedným z najvýznamnejších poľských režisérov vôbec. Dokazuje to v takom vysokom veku aj v tomto filme, a to najmä citom zobrazenia jednotlivých skutočností a správneho a vyberavého prelínania hraného filmu a dobových záberov. Slušná oddychovka, ktorá vám čo to napovie, ako to bolo s dobíjaním slobody v Poľsku, ktorá odštartovala revolúciu v postkomunistických štátoch. Miestami hluché miesta a trochu nuda, ale minimálne slabé štyri hviezdy si tento film určite zaslúži. Wieckiewicz zvládol hlavnú úlohu skvele. 70 % ()

t.b.kat

No sice Lech Wałęsa je svéráz (a trochu kontroverzní člověk), ale pro Polsko a jeho budoucnost to v ten okamžik byl nejlepší lék. Jinak by polská komunistická garnitura vesele střílela do svých občanů, jak to dokázala již za sociku několikráte. Wajda stále dokazuje, že i v tak pokročilém věku je schopen natáčet skvělé filmy a nabídnou divákovi inspirativní filmovou tvorbu. 3-4* ()

Kkahunaa

Lech Wałęsa. Někteří jej přirovnávají k Václavu Havlovi. Lech (Robert Wieckiewicz) byl však poněkud jiným typem kritika komunismu. Pocházel z prostších poměrů než Havel. Je vyučeným elektrikářem, který pracoval v Gdaňských loděnicích. Právě zde v roce 1970 vypukla stávka dělníků, která byla brutálně potlačena (až desítky obětí). V roce 1980 zde opět propukla stávka (tentokrát však dělníci zvolili „okupační” formu a nevyšli do ulic) a Lech byl při tom. Stal se hlavním hlasem prvního nově vzniklého nezávislého odborového hnutí ve východní Evropě s názvem Solidarita. Tento bohatýrsky působící „prostý člověk z lidu” s mocným hlasem i knírem, byl za své zásluhy v roce 1983 nominován a oceněn Nobelovou cenou za mír. ()

PTuranyi

Výborne vyprodukovaný a zahraný životopisný film, mapujúci Walesove životné peripetie so Solidaritou od jej založenia až po pád železnej opony. Film nie len výborne vykresľuje situácie, ktorým bol Walesa vystavený ale zároveň ponúka jeho charakterové vlastnosti. Dej prebieha skokovo od krízy ku kríze a hoci sú jednotlivé celky označené dátumom, kontinuite príbehu to neprospieva. No nie je to nič čo by narušovalo celkovú atmosféru snímku. Produkcia ide po príbehu, takže nie je čas na emocionálne výlevy a sofistikovanú atmosféru. Stále sa niečo deje a na diváka sa sype smršť dialógov, ktorú celkom pekne striedajú historické či historizované zábery doplnené poľskými undergroundovými pesničkami. Herci sú prirodzení a svoje postavy stvárňujú výborne. ()

BarVo

Wajda prekvapivo udržal dramatický pátos na uzde, do filmu vhodne votrel humor a nijak mu to neuškodilo. Walesa nie je čiernobiela postava a režisér  sa s tým vysporiadal dobre, aj vďaka tomu, že skončil v roku 1989. "Podvratná" hudba aj dobové zábery zážitok spestrujú. Pani Danuša má môj rešpekt, toto by aj na koňa bolo moc. ()

fola

Čeká vás dávka kvalitní, desítkami let vypilované Wajdovy filmařiny se skvělým hlavním představitelem a množstvím chytlavé hudby. O absurditě komunistické éry vypovídá tak barvitě, jak to nezvládne žádná učebnice. ()

gizi

Marigold píše o komedii: přiznám se, že při sledování ani později mi nepřišlo nic komediálního, ale přece jen, něco málo na tom bude. Platí to slovíčko málo, protože, jak výborně celý snímek vystihuje Fr, chybělo tam prostě všeho víc. Přesto u mě je to sice na hraně 70%, ale přikloním se ke 4*, 25.8.2015. ()

kocob

Dobře zpracovaný dokument o průběhu polské revoluce, o kterém většina současné mladé generace nemá příliš povědomí. Dynamický průběh, který nenudí a udržuje stálou pozornost především kvůli množství jmen hlavních protagonistů. Ocenil jsem, že se film vyhnul extrémně pozitivnímu patosu oslavujícího Walesu jako skvělého revolucionáře, díky kterému existuje současné moderní Polsko. Žádný idealistický obraz bouřlivé revoluce mající kapitalistické a tržní motivy - spíše naopak. Dostal jsem dojem, že téměř socialista Walesa chtěl pro lidi změnu k lepšímu a nějak se to zvrtlo k revoluci. Nevím, jestli v Polsku je Walesa idealizován jako Havel v ČR, ale díky tomuto filmu idealizován nebude. ()

robbez

Walesova osobnost je tu vystižena velmi trefně. Hodně sebevědomý, autoritativní, užvaněný a se smyslem pro humor. Není to žádný intelektuál, ale možná právě proto se rychle rozhoduje a dává přednost akci. Jedná instinktivně, ale zároveň chytře (mazaně). Jako stoprocentní Polák s knírem, katolík a otec mnoha dětí si získal důvěru svého národa. Příliš se mi nelíbil "dokumentární" charakter celého filmu a časté prolínání s reálnými dobovými záběry. ()

Paolo123

I přes skutečnost, že Walesa nejméně dvakrát vypadá podstatně starší (1970, 1989..), přesto jde o zcela výjimečný film. jen se obávám, že na něj Češi moc chodit nebudou. Kdovíproč máme vůči Polákům ambivalentnější vztah než oni k nám. Přitom Walesa bojoval i za naši svobodu a uvědomit si, že nedaleko od nás žije někdo, kdo je schopen v 88 letech točit filmy, a dobré filmy, také není špatné. Znovu vidíme, že ani vysoké stáří nemusí být na překážku vysoké profesionalitě umělce. A ještě jedna věc. PROČ Poláci znovu a znovu úspěšně točí historické filmy i ožehavých otázkách svých dějin a v ČR vznikají komedie typu ,,Probudím se včera " či ,,Pupendo " ? Čest a sláva filmům jako jsou ,,Pouta" , ,,Konfident", ,,Ve stínu" nebo kdysi ,,Tmavomodrý svět" . Jenže až na posledně jmenovaný jde spíš komorní dramata. Zatím tady chybí velký historický film o skutečných postavách. Proč už dávno nevznikl film o V.Havlovi, Chartě, Plasticích nebo co já vím, M.Horákové ? Taková postava a dosud nic, vůbec NIC. Zato TV Barrandov zase a zase dává Zemana. No, čemu se divit, když i film o B.Němcové natočili Němci a mluvilo se v něm německy. Ve filmu o české vlastence ! Nic proti Němcům, dobře, že film existuje,ale je to trochu smutné. ()

dragon'88

Jedina chyba tohto filmu je, ze neubieha tak dobre ako by mal. Mozno je to chyba filmarov, mozno je to tym, ze sa s tym da tazko stotoznit a precitit to. Inak je to celkom dobre a ukazuje dolezite veci. Aj ten polsky punk a reggae v podmaze je zaujimava volba. ()

Andy_Warhold

Wajdovi ve staří dochází dech, ale přesto se jedná o velmi solidní dílko, které takřka dokumentaristicky mapuje vznik Solidarity a vzestup Lecha Walesy jakožto nejvýznamnější postavy východoevropského protikomunistického odboje. Na rozdíl od Českých přeslazených koktejlů ve stylu Pelíšků se staví realitě čelem a nezamlčuje ani Walesovo koketování s komunistickou státní bezpečností. Problémem je nevyjasněnost formátu, ktrerý se pohybuje mezi dokumentem, životopisným filmem, komedií a pomníkem. Walesa je brán jako historický fakt, což limituje možnosti jeho postavu hlouběji vykreslit. Z hereckých výkonů stojí za smeknutí vynikající Agnieszka Grochowska, jejíž výkon doporučuji všem kteří se domnívají, že aktuálně máme v Čechách herečky evropského formátu. Za mě to je i díky ní krásných tři a půl *. ()

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST