Balgan mahura

• Južná Kórea 빨간 마후라 (viac)
Južná Kórea, 1964, 100 min

Réžia:

Sang-ok Shin

Hyo-jeong Ban

inutihar

Mě to nakonec bavilo. Emoce tam stříkají za pomoci těch nejprovařenějších klišé, která tam režisér vrší jedno na druhé a nebojí se to přepálit, takže přesně víte, co bude následovat. Kvůli zmatenému střihu (a možná i překladu - anglické titulky na youtube odkazované níže) jsem měl sice trochu problém s vyprávěním, kdy mi nějakou dobu trvalo, než jsem si uvědomil, že celá jedna dějová linie je flashback. Ale na leteckých scénách a akci se nešetřilo a to hodnotím velmi pozitivně, i když MiGy byly falešné a bezzubý pán s kulometem na tanku byl nastříhán do několika bitev. K vidění legálně na youtube. ()

Niktorius

Vlastenecky laděný snímek o udatných vojenských pilotech za štědré podpory Korejských vzdušných sil natočil tehdy asi nejpopulárnější korejský režisér Sang-ok Shin. Krásně barevná kamera, efektní výbuchy, patetické proslovy a vypjaté herectví dokázaly ve své době domácí publikum oslovit v masovém měřítku, ale s odstupem více jak padesáti let už se jedná spíše o úsměvnou a dosti nezáživnou podívanou. Letecké scény postrádají vzrušení pro svou lacinost a chaotičnost - Shinovi se příliš nedaří pracovat s konstruktivními možnostmi střihu a v celém filmu se objeví jen hrstka záběrů, v nichž můžeme současně vidět jak útočící letadla Jihokorejců, tak nepřátelské pozemní jednotky. Stejně kusý a neohrabaný je i způsob, jakým je odvyprávěna melodramatická dějová linie. Hodnota snímku je tak spíše už jen historická, než estetická. ()