Generálové občanské války: Robert E. Lee & Ulysses S. Grant

(TV film)
  • USA Lee & Grant

Obsáhlý dokument o mužích, které osud postavil proti sobě v době, kdy se rozhodovalo o budoucnosti národa a státu, kdy neslučitelné ideály dvou světů vyústily v americkou občanskou válku. Dokument provází diváka celým životem obou mužů, s patřičným důrazem na jejich role v době krvavého konfliktu mezi Severem a Jihem přes období poválečné až do jejich smrti. Bohaté archiválie, filmové dotáčky, výpovědi potomků i nejprestižnějších odborníků ilustrují průběh občanské války a životní cesty generálů, jejichž finální střet rozhodl o podobě dnešních Spojených států. (Filmexport)

Incantator

Celkom dobrý dokument HISTORY Channel, ktorý diváka prevedie cez najdôležitejšie konflikty vojny Severu proti Juhu prostredníctvom portrétov slávnych generálov. Vznikol a bol uvedený takmer súčasne s historickým dokumentom Gettysburg, avšak tento sa zameriava viac na osobnosti generálov, než konkrétne bitky. Plynulosť dokumentu mierne narušovali prerušované výpovede o Leeovi a o Grantovi (Grant urobil toto, Lee tamto, Grant zase ono...) - tvorcovia mohli venovať dvom generálom, ktorých životné cesty sa skrížili iba pri niekoľkých príležitostiach, osobitné bloky, alebo komparatívny prístup rozpracovať detailnejšie. Rovnako hrané scény mohli byť prepracovanejšie a prítomné vo väčšom množstve, napríklad namiesto premietania obrázkov alebo výpovedí historikov (tie mohli znieť v pozadí). Vo všeobecnosti však dokument poskytuje zaujímavý a pútavý prehľad udalostí občianskej vojny a dá sa z neho načerpať veľa nových informácií. Jeho zhliadnutie preto priaznivcom podobného žánru odporúčam. Zhliadnuté v TV [HISTORY Channel] [český dabing] (9.7.2012) ()