Dirch Hartvig Passer (18. května 1926 – 3. září 1980) byl uznávaný a oblíbený dánský herec. Proslavil se především svými improvizačními schopnostmi a díky filmografii čítající na 90 filmů byl jedním z nejvýraznějších herců Dánska. (oficiálny text distribútora)

Willy Kufalt

Nikdy jsem neslyšel o dánském komikovi Dirchovi Passerovi, nic jsem z jeho bohaté filmografie neviděl (ač to možná časem napravím). Těšilo mě však, že nešlo o životopisný snímek tradičního ražení a stejně jako např. i u Francova The Broken Tower jsem mohl s naprostou neznalostí vnímat hlavně zajímavou a univerzální výpověd s náhledem do života osobitého umělce, tentokrát komika. Komika milovaného publikem, pochybujícího o své pověsti, konfrontovaného se zákulisními problémy či bojujícího s touhou prosadit se úspěšně i v dramatickém počinu. Celý film je natočen pozoruhodně a působivě se v něm prolíná komedie z jeviště s často přítomným jevištním dramatem, i navzdory silně komornímu nádechu skvěle šlapal a neustále mě upoutával, překvapil mě kombinací tragického konce s velkolepým muzikálovým číslem na závěr... a Nikolaj Lie Kaas? Skutečně famózní výkon! To, co tady po celý film předváděl, kolik poloh vystřídal, jak neustále přecházel z osobité a vtipné komiky do charakterní, silně psychologické roviny své postavy, nestačil jsem čumět. Fascinovalo mě ho sledovat a už jen kvůli jeho výkonu rozhodně Dirch stojí za zhlédnutí. Nechci, aby to vyznělo vůči komikům nebo Nikolaju L.K. jakkoliv nefér, dosud jsem Kaase viděl asi v 4 dánských komediích, kde mě povětšinou dost zaujmul, ale po zhlédnutí Dircha u mě rozhodně stoupl teprve výš a také mě ještě více nalákal se podívat na některé další počiny s ním. Skvělý zážitek, tady po delší době uděluji plnou palbu pro film ze současné tvorby. [90%] ()

evulienka3

Herec celým menom Dirch Hartvig Passer sa narodil v roku 1926 v Dánsku. Preslávil sa ako zabávač, napriek tomu, že v súkromí bol veľmi hanblivý a uzavretý. Pôvodne mal byť námorníkom avšak kvôli morskej chorobe sa tejto kariéry vzdal. V roku 1950 vytvoril kabaretné duo s Kjeldom Petersenom. Po jeho smrti v roku 1962, ktorá ho veľmi hlboko zasiahla, sa na päť rokov stiahol do ústrania. Znova začal vystupovať v roku 1967. Preslávili ho hlavne jeho skeče, ako po rusky hovoriaceho klauna. Jeho kariéru predčasne ukončila jeho smrť. Skolaboval priamo na javisku. Zomrel v roku 1980 vo veku 54 rokov. Dáni ho milovali a dodnes milujú. Toľko som si vygooglila. Milujem filmy s príbehom, a tento ho má hneď v niekoľkých rovinách. Nie som si istá či by film na mňa pôsobil rovnako, ak by som nepatrila k ľuďom, čo si radi zapátrajú a zisťujú súvislosti. Tí ktorí si tú námahu dajú, budú v tomto filme odmenený dvojnásobne. Znalosť istých faktov je totiž pri tomto filme obzvlášť zaujímavá. Napríklad, keď sa vo filme spolu s Nikolajom objavuje postava jeho otca Prebena, ktorý spáchal samovraždu, keď mal Nikolaj 8 rokov, či keď si uvedomíte, že to dieťa, ktoré v postave Dircha hrá, je vlastne on sám a hovorí o svojom mladšom bratovi...Alebo tie prestrihy striedajúce reálny život zo skečmi z predstavení. Niekedy povedia viac, ako tisíc slov. ...Film Dirch veľmi citlivo, miestami aj veľmi intímne vykresľuje osudy tohto smutného dánskeho klauna. Úlohy samotného Dircha sa ujal už spomenutý Nikolaj Lie Kaas a ja musím povedať, že z jeho herectva v tomto filme som doslova padla na zadok. Majstrovský kúsok. Druhá poklona patrí režisérovi Martinovi Zandvlietovi, za to že zrežíroval životopisný film hodný tohto pomenovania. O Dirchovi som nemala ani potuchy, ale už mám a okrem Dánov ho milujem už aj ja, alebo jeho predstaviteľa? No, to nechajme tak... ()

angel74

Tento životopisný snímek zdobí především skvělá hudba a vrcholný herecký výkon Nikolaje Lie Kaase v roli populárního dánského komika Dircha Hartviga Passera, který ač se na jevišti prezentoval jako veselý klaun a získal si spoustu fanoušků, tak v soukromém životě se mu štěstí do značné míry vyhýbalo. Tvůrci se zaměřili kromě známých divadelních výstupů také na jeho přátelství s kolegou Kjeldem Petersenem a na velkou osamělost, danou překvapivě introvertní povahou. Nevím, jestli by mi Dirchův specifický styl humoru seděl, ale určitě bych se ráda podívala na nějaký film, v němž hrál. (70%) ()

Terva

Jsou lidé, kteří z rozmaru tvrdí "že zemřou v práci", jsou lidé, co zemřou v práci a ani to nevědí a jsou lidé co pracují proto aby při práci zemřeli. Komik Dirch Hartvig je toho jasným důkazem. Jeho smrt však nikdy nebude zapomenuta a jeho smích nás bude doprovázet až na konec světa. (Dánské motto) ()

kaylin

Nikolaj Lie Kaas tu ukazuje, jak moc je všestranným hercem, a i přesto, že se jeho obličej neumí usmívat, a pokud už se o to pokusí, nějak mu o nevěříte, tak dovedl skvěle zahrát komika se všemi jeho nuancemi. Problém je v tom, že tohle je trochu tradiční příběh, který si s životopisem o komikovi představíte, ale právě Nikolaj mě dostal. ()