Steinmetz (John Price) může materializovat své představy a rozhodne se vytvořit tímto způsobem živého člověka, který ale brzy přestane svého stvořitele poslouchat. (Hans.)

corpsy

Artový sci-fi, ktorý vám chce namiesto progresívnej akcie, dať možnosť používať hlavičku a upozadiť prvú signálnu. Ak sa necítite na komorné divadielko a dokonca ani nemáte svoj deň, odporúčam nevkladať sa do rúk tohoto filmu. ()

hladass

Začnu varováním před zdejším nesmyslným obsahem k filmu a lehce to napravím... Steinmetz je podivný chlapík... Běhá si tak po městě s bílou myší v ruce a všech kolemjdoucích se ptá, zda ji vidí... Proto se není co divit, že skončí na psychiatrii, kde odmítne s kýmkoliv mluvit, kromě známého neurochirurga, doktora Holsta... A protože je doktor Holst zvědavý člověk, tak mu samozřejmě taková žádost od zcela neznámého člověka nedá spát a vydá se za ním do nemocnice... Po podivném rozhovoru, ve kterém Holst žádá vysvětlení, jak pacient do pokoje propašoval whiskey a doutníky, Steinmetz ze zamčeného pokoje prostě zmizí... Zanechá však pro doktora Holsta vzkaz, kde se opět setkají... Holsta trápí nezodpovězené otázky, takže se za podivným Steinmetzem vydá pro odpovědi, které je mu ochoten Steinmetz poskytnout, ale jen za dvou podmínek... Zaprvé, že nikomu neřekne o tom, co se od něj dozví a za druhé, že mu provede operaci mozku... Steinmetzovým tajemstvím je, že dokáže silou mysli zhmotnit jakékoliv své představy, včetně organického života, ale jen na krátkou chvíli... Proto potřebuje operaci, což racionální doktor Holst odmítá... A tak Steinmetzovi nezbývá, než si nějak pomocí svých schopností poradit sám... To k příběhu asi stačí, ať zbytečně neprozradím nějaké to překvapení, už jen proto, že je film dopředu dosti čitelný a tak jich moc není... Muž, který si vymyslel život, je komorní kousek o několika málo postavách a pár interiérech se zvláštní atmosférou... Herci odehráli standard, co však zamrzí, je prakticky absence hudby a několik hluchých míst, díky kterýmž se snímek postupně stane hodně rozvláčný... Ale i tak ho na jedno shlédnutí doporučím, protože na tenhle kus bude asi každý reagovat zcela jinak... Jo a o horor se nejedná ani náhodou... ()

Willy Kufalt

Muž, který si vymyslel život má v sobě děj, který může divákovi během sledování mírně potřást myšlením, zamotat hlavu, přesně takový film, jakým se dnes anglicky řekne mindfuck, a určitě si tu lze význam některých scén vyložit vícero způsoby. Přesto mám stejně jako kolega hladass pocit, že zdejší obsah je hodně mimo, neboť původní doktor Holst přítomný vedle Steinmetza v ústavu je určitě reálným, nikoliv vymyšleným objektem a jeden z problémů zhmotněných představ tu spočívá v jejich krátkodobé existenci. Originální námět měl vedle zdařilého rozpracování velké štěstí ze strany tvůrců i na fascinující minimalistické provedení se špičkovým černobílým vizuálem. Práce s kamerou vyžívající se v konstrastu černé a bílé, světla a tmy, různých stínů či siluet vytváří v doprovodu pečlivě vyladěných interiérů a precizní režie spoustu působivých záběrů, které pocitově osobitý zážitek zesilní. Preben Neergaard má ve svých pohledech zvláštní charisma, kterým dokáže utáhnout film a hlavní roli i v případě, že zůstává v dlouhých pomalých scénách před kamerou zcela sám, zaujme i jeho spoluhráč John Price, který mi tu svým až démonicky „teatrálním“ projevem v postavě geniálního šílence hodně připomínal francouzského Pierra Brasseura. :) Zvláštní pohltivou atmosféru, která vyvstává zejména z dlouhých komorních scén s jedním nebo dvěma těmito herci na scéně, paradoxně narušují ty pasáže, v nichž se na nějaký čas objeví některá z vedlejších postav, s nimiž jakoby se ten zneklidňující mysteriózní nádech chvílemi vytrácel. Plně napjatý jsem nicméně zůstával po celý čas až do konce a celkově je pro mě tento dánský snímek dalším milým žánrovým překvapením ze zlaté éry 60. let, opět z další filmové krajiny. [80%] ()

• Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Valdemara Holsta. (Hans.)