Ve 14. století došlo k největší kataklysmatické události lidské historie. Černá smrt se rozšířila během několika let od břehů Číny až do Španělska. Pro známý svět to znamenalo tvrdý život plný kulturních i ekonomických změn. Tento dokument se snaží odpovídat na otázky spojené s šířením moru a jeho dopady na tehdejší evropskou společnost. (CyriC)

Kri-kri

Skvěle natočený dokument, podrobně mapující nejen průběh morové epidemie (1347 - 1353) v Evropě, ale i léta této katastrofě předcházející a rovněž nastiňující, jaký dopad tyto události měly na dějiny následujících let. Spojení medicínských a historických faktů s hranou podobou pro větší autenticitu a přehled se povedlo dokonale. Divák má pocit, jako by ani nesledoval dokument, nýbrž historický film s doprovodným komentářem. Vše je popsáno dopodrobna, od katapultování mrtvých Mongolů přes hradby Kaffy až po zástupy Flagelantů. Přestože jsem před shlédnutím filmu přečetl neméně poutavou knihu Černá smrt v Evropě a většinu vyřčeného v dokumentu jsem již věděl předem, velmi mě film zaujal. Málokdy chválím americkou produkci, ale tento dokumentární film se jim opravdu povedl. Díky programu History, že jej odvysílali s českým dabingem. Jedinou výtku mám k tomu, že v dokumentu nebyl kromě Itálie a Anglie mor podrobně zdokumentován i z jiných evropských zemí, proto nemohu dát plný počet. 80% ()

CyriC

Velmi pěkně pojatý dokument, který nemapuje pouze historické souvislosti šíření dýmějového moru, ale také ukazuje dopady na svět ekonomický a kulturní. Ukazuje i vlny etnické a náboženské nenávisti, které provázely tuto kataklysmatickou událost. Dopad této nemoci je zde pojat skutečně velmi zeširoka. Za trochu problematické lze považovat to, že některé části dokumentů jsou laděny do tóniny protestantského pošťuchování bigotní katolické církve. Každopádně co se týče vzestupu nenávisti ke komukoliv z důvodů názorového a hodnotového tmářství, tak hodnotím za 1 s hvězdičkou. Za 250 000 dollarů se autorům povedl skutečně výborný snímek. ()