Ježišova posmrtná šatka

(TV film)
  • Španielsko El sudario de Cristo
všetky plagáty
Španielsko, 2002, 55 min

Španielski dokumentaristi sa zaoberajú šatkou, ktorú mal Ježiš na tvári a ktorá nebola pri plachtách, lež zvlášť zvinutá na inom mieste. Čo bolo na nej také zvláštne, že ju evanjelista osobitne spomína? Film odhaľuje výsledky dvanásťročného výskumu, ktorému podrobil tím 40 vedcov rôznych odborov šatku z Ovieda. (oficiálny text distribútora)

AGAMENON

Příliš jednostranně zaměřený dokument. Oficiálně šátek zkoumalo 40 vědců, ale představí se nám pouze pár a podle řeči je poznat, že jsou to hluboce věřící lidé, což trochu nabourává jejich nezaujatost. Navíc je nepokrytá snaha spojit sudarium z Ovieda s Turínským plátnem a dokázat nejenom jejich pravost, ale že obě halili tělo stejného člověka, tj. Ježíše Krista. Z celého dílá přímo čiší demagogie, pokud nějaká vědecká metoda hovoří pro autenticitu, je jí věnováno hodně prostoru, avšak pokud odporuje, je všemožně zpochybňována (pokud vědec otevřeně řekne, že na Turínské plátno nelze aplikovat radiouhlíkovou metodu, není co dodat). A to nejhorší na závěr, celé je to strašně nudně natočeno, statické, bez vnitřní dynamiky, kdy divák dychtivě očekává nová fakta, tady si spíš přeje, aby to už skončilo. Proč tedy dvě hvězdičky? Protože jsem o sudariu z Ovieda do dnešní doby neměl vůbec tušení, jen pro to. ()