The Flying Tigers and the Kung Fu Kids

• Taiwan You wo wu di (viac)

Kusko.t2

V rámci svojej “kung-fu kids“ kategórie prekvapujúco kvalitný a drsný filmový fight zasadený do obdobia Druhej svetovej vojny, kedy zúrili neľútostné boje medzi Japonskom a Čínou, do ktorých sa primiešali aj Američania. "Vojna si obete nevyberá, vojna si obede tvorí". Aj napriek tomu som neočakával, že režisér Ting Shan-hsi uchopí svoj projekt z tejto strany. Ku zástupu mŕtvych na jednej či druhej strane barikády sa pridávajú nečakane aj jednotlivci zo skupiny “kung-fu kids“. Bajonety, delá, nože, letecká podpora Američanov, kopy, hmaty, granáty, škrtidlá a iné strelné či ručné zbrane sa prihlásia o slovo. "Sme tu od toho aby sme vám pomohli, sme tu od toho aby sme vás zahubili. Použite nás". A aj sa tak stane! Neboli by to ale deti, keby zasa nevyviedli niečo zábavné. Na pozadí vojny a temnejšej atmosféry boja o holý život s množstvom zranených či mŕtvych, sa “You wo wu di“ známejší pod názvom “The Flying Tigers and the Kung Fu Kids“, nedá označiť za vyložene rodinný ako je tomu zvykom u filmov s “kung-fu kids“. Tie sa čoby čínsky odboj proti japonskej invázií zúčastňujú spolu so svojimi staršími kolegami vrátane americkej leteckej podpory “Lietajúcich tigrov“ na potlačení narušiteľov. Doba bola jednoducho taká. Že ani samotné natáčanie filmu nebol žiaden med dokumentujú vyhlásenia jedného z hercov (Craig Reid – postava kapitána “lietajúceho tigra“ Harryho). Podľa jeho slov musel denne na pľaci stráviť 16 až 18 hodín, pričom za deň dostal zaplatené iba vtedy, ak sa objavil priamo vo filmovom zábere. PS - Výroba trvala niečo viac ako dva mesiace. ()