Olda

(študentský film)
všetky plagáty

Paní Oldřiška po dvou mrtvicích s diagnózou Alzheimerovy choroby žije sama se svým psem v garsonce s výhledem na Brno. Na malou digitální kameru zaznamená několik dní svého života - každodenní souboj s mozkem i tělem, návštěvu přítele a syna, rekonstrukci bytu. Bez předchozí zkušenosti používá kamery spontánně, bez schémat v hlavě, někdy bojuje s technickými omezeními aparátu, jindy na tu věc, kde se mačká červené tlačítko REC prostě zapomene. Film se drsným a neomaleným způsobem dotýká tématu stáří, samoty, bolesti, a taky lásky, k lidem i zvířatům. (oficiálny text distribútora)

Radko

Olda - Alda. Oba filmy sú v podstate o tom istom - o vyrovnávaní sa samostatne žijúcej ženy s postupujúcou Alzheimerovou chorobou prostredníctvom vlastných videokamerových záznamov. Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo divácky ústretovejšia a svižnejšia Alda bola paradokumentom nakrúteným s hercami, Olda je zostrihom originálnych prvotných záznamov zhotovených hlavnou protagonistkou. Podľa režisérkinych slov sa originály pôvodne nedali použiť. Nakoniec k úprave a zostrihu došlo. Autentické, spontánne svedectvo pani Oldřišky predchnuté jej osobitným humorom je, okrem nahliadnutia do myslenia a pamäte postupne nahlodávaných chorobou, zároveň ďalším z rady voyeurizujúcich dokumentov. ()

HorrFi

Pani je nemocná a nemůže za to.. myslim si, že na tom se všichni shodnem, že za takový věci nikdo nemůže.. co mi ale dost vadilo a nemohl jsem to kvůli tomu ani dokoukat byly ty její typický český nasraný důchodcovský kecy.. jinak by to byl hodně zajímavej dokument ()