Design pro život

• Veľká Británia Design for life
Veľká Británia, 2009, 6x50 min

"Dobrý design nikdy nevytvoříte, pokud budete myslet jen na design; ale výhradně tehdy, vezmete-li v potaz život, sex, tělo, pot," říká slavný francouzský designér Philip Starck. Cyklus dokumentů začal poštou pozvánek; zamířily do všech koutů Británie. Přihlásit se mohl kdokoli. Učinily tak stovky studentů, a zaslali návrhy svých prací. Stark je se svým týmem všechny vyhodnotil a zvolil dvanáct nejlepších. Během nadcházejících týdnů začnou tito studenti spolupracovat se Starckovým týmem. (oficiálny text distribútora)

Phorbo

Po stránce kamerové je tadle reality show hrozná. Každej díl by mohl být minimálně o ctvrt hodiny kratší. Je tam kvantitativně více záběrů kde se nic neděje, než děje. Moc ani nechápu proč se takové úlohy zmocnil Starck, který svou angličtinou musel vytáčet jak účastníky zájezdu tak celej štáb. Jeho odporná francouzská angličtina je naštěstí málo slyšet v dabované verzi z ČT2, ale přesto, je to tam dost slyšet. Když to vememe jako nápad, tak to není zase tak hrozný. příjde mě sice naprosto blbé vzít 12 lidí, během dvou a půl měsíce vyselektovat dva a přivést je vlastně na místo, kde můžou svůj produkt relativně prodávat. Google mám neřekne, jestli se Ilsin Flo vyrábí, i když na nejakých geekgatgets se to najít dá. Mikův Stable tím tuplem nikde nenajdete. Ale co... reality show jako reality show... ()

murthags

Je to výborné projekt, který není často k vidění, hodně vás inspiruje a překvapí, donutí vás i trochu přemyslet a pokusit o řešení problémy lidstva. Věřím že pro mnoha lidem je to totální nuda a pro někoho zase hromada materiálu, z čeho se inspirovat. Věřím, že show by mohl být lepší kdyby méně zaměřili na aktivity studenti a více zaměřili na diskuze mezi Starckem a jejich konzultace. Držím palce podobných projektů, 95%. ()

igi B.

Tý jo! Dyzajn!! To je TO, ocas tady běží?! Tak to jo... 8-o . . . Tak to ale zas jednou nevím, na CO(?) jsme se to tady každej dívali!? Hlavně jde totiž o hafo keců, honění si ega a hraných emocí... Prý "dokumentární"! Leda KULOVÝ, je to totiž jen prachsprostá byť tématicky rádobyduchaplná (d.m.s.n. ve výkonech "studentů" navíc hodně aranžovaná) REALITYŠOU! Takoví VelkoBřitní >Starckoffci< pro mladé vytrendované stádo. - - - P.S. Až mám zase pocit, že polovina troubů sem plácla hodnocení, aniž by se na to pět minut dívala... - - - P.P.S. A jen tak mimochodem, zkoušeli jste si na tom legendárním vizuálně úžasným Starckovu >sputníku< někdy vymačkat citron? Asi byste dělali kyselý úsměvy... °-# . . . Tož mír a lásku, mistře S., ale jinak docela zkyslá prdel, tahle vaše škólšou... %-[] - - - - - (Vídáno průběžně ve sladká nedělní rána na >návrhářském prostoru< , hodnocení 19., komentář zde při druhé části lehce trpký jako čtvrtý - 2.10.2011) ()

gudaulin

Seriál Design pro život klame nikoliv tělem, ale žánrem, protože to není dokument, ale čistokrevná reality show o tom, jak se skupina nadržených adeptů pokouší v soutěži dostat do týmu slavného designéra. Pokud budete na tenhle projekt pohlížet jako na dokument, je to svým způsobem i na odpad, protože design se v něm ztrácí pod spoustou hraných emocí, tlachů a sebeprezentace, jak je u reality show ostatně zvykem. Pokud se ale na Design pro život budete dívat právě jako na součást žánru reality show, pak je nutné konstatovat, že rozhodně není tak plytký a trapný jako spousta jeho souputníků. Celkový dojem: 40 %. ()

Don82

Netradiční reality show bez zbytečných křečí, trapností a emocionálních výjevů, které například vídáme u kuchařských show. Pro diváka, který designu vůbec nerozumí, to je zajímavá sonda do průběhu vzniků nových nápadů, ale i složitostí při jejich realizaci. Kdo v tomto odvětví pracuje, asi bude chápat ty přehnané nároky a důraz na inovaci a osobitost. Pravdou ale je, že Philip Starck bude zřejmě mistr řemesla, protože jinak by si nedovolil být tak přísný. Celkově jde jednoduchý pořad, ukazující celí průběh soutěže a také představuje nápady jednotlivých soutěžících. Nic víc, nic míň. ()