Zdá se, že to bude úplně obyčejný den. Čtyři velmi rozdílní lidé dělají každodenní rozhodnutí, která se v tu chvíli zdají být zcela triviální, ale nakonec se jim kvůli nim zcela změní život a všechny zúčastněné čeká násilný ničivý konec.
Čtyři zcela odlišné životní osudy se setkají v jednom, zdá se, obyčejném dni. Franzis Namazi je gambijský imigrant, jenž nově přijel do Švédska a chystá se vzdát svého malého obchodu s africkým uměním. Právnička Karin Carlsson-Saidová se právě chystá udělat důležitý krok ve své kariéře. Její manžel Moses musí poslat peníze svému nemocnému otci do Ugandy, jenže nastane problém s transakcí. Navíc má těžkosti s udržením své práce sociálního pracovníka. Bosse je televizní celebritou, jenž zjistí, že ho vyhodili z jeho vlastní show a navíc přistihne svou ženu s jiným mužem. Håkan je okouzlující herec, má ovšem zásadní problém s alkoholem a nyní opět potřebuje pomoc od své právničky Karin Carlsson-Saidové. (oficiálny text distribútora)

hygienik

O tomto filme viem už pár mesiacov, ale odrádzala ma téma imigranti a viac dejových línii. Mám negatívne skúsenosti s takouto naratívnou štruktúrou filmov. Totiž, ak je viac ako jeden hlavný hrdina, býva to často skratkovité a povrchné. Presvedčil ma fakt že tu v roli Karin hrá Tuva Novotny http://www.csfd.cz/tvurce/16772-tuva-novotny/, ktorá je pre mňa vždy indikátorom kvality obsahu filmu. A tak to bolo aj teraz. Je to obyčajný a aj povrchný, ale veľmi ľudský artový film, do ktorého sa ľahko vcítite, hoci má pár hluchých miest. Za obraz života takého obyčajného a ťažkého aký naozaj je dávam 100%. ()

Arsenal83

Švédsky pokus o niečo ako Crash, ktorý sa minul účinku, pretože nedokáže hrať rovnomerne na všetky strany, ako to dokázal parádny oscarový snímok. Ani zďaleka nemá ani silu, ani poriadne prepojené scénky, ani kontroverznosť, ani pohľad z viacerých, no minimálne z dvoch strán. Má to len perspektívu toho, ako sa imigrantom vo Švédsku hádžu polená pod nohy. A aby to nebolo len o rasizme, je tu samozrejme aj mizogýnia. Takže skôr progresívna učebnica než reálna spoločenská sonda. ()

peetriss

Depresivní sociální konstrukce osudů několika lidí, postupem času se prolínajícími, kladoucí důraz zejména na rasovou diskriminaci, která není pouze švědským problémem. Přestože se film rozbíhá opravdu jen velmi zvolna, postrádá dynamiku a vlastně je velmi pasivní, je s každou přibývající minutou cítit větší dusno a rostoucí frustraci, která zákonitě musí v jeden okamžik vybouchnout v sebedestruktivní finále, které sice ve výsledku působí mírně nereálně zkonstruované, přesto je funkční. ()

Enšpígl

Filmů, kde je několik na sobě nezávislých postav a jejich příběhů, který se na konci osudově protnou je tolik až si říkám, kolik se asi už zavařilo kopírek, při "psaní" scénářů. Nicméně Drahá Alice neodkládá vše na poslední scénu a už v průběhu vyprávění jednotlivých lidských příběhů mě něakolikrát trefí do tlukoucího. Krásný a dojemný je příběh Francise (Skvělý Danny Glover ), silný a emotivní pak příběh Saida a jeho manželky. Je to kritika nesmyslnýho byrokratickýho fašišmu a sociálně hloupých nařízeních. Každej ten příběh by sám o sobě obstál a společný konec mě už tak silně zpracovanýho z jednotlivých osudů jen definitivně dorazil. ()

Malarkey

Všiml jsem si, že tento film na imdb.com nemá příliš valné hodnocení, přesto jsem ho chtěl vidět už jenom proto, že je ze Švédska. Na první pohled nevypadá nijak zajímavě, ale během sledování mi došlo, že se tu Seveřani pokouší o něco podobného, co zkoušeli Amíci se Zkurveným Pátkem nebo Mexičani s Babelem a 21 gramy. Jednoduše řečeno se tu míchá směska lidí s různými životními úděly, které se ale spojí v jeden na konci filmu. Někteří mě zajímalí víc, někteří mě zajímaly míň. Kdyby tam ale nebyl Danny Glover, asi bych měl co dělat, abych film dokoukal. S ním to ale mělo nápad, který nejenom, že dobře fungoval, ale také se snažil zodpovědět pár otázek, které se ve Švédsku v současnosti řeší. Tedy co se týče emigrantů. Taky proto jsem nakonec hodnotil tak, jak jsem hodnotil. ()

• Natáčanie sa uskutočnilo v Malmö. (Arsenal83)