Invaze 1968. Ruský pohled

(TV film)
Česko, 2011, 57 min

Redakce zahraničního zpravodajství ČT připravila televizní dokument k výročí vpádu spojeneckých vojsk do Československa v roce 1968. Film "Invaze 1968. Ruský pohled" nabízí jedinečný pohled na srpnové události roku 1968 z perspektivy, z jaké ji český divák ještě neviděl. Autor a režisér Josef Pazderka v době svého působení na postu zpravodaje ČT v Moskvě po léta shromažďoval archivní materiály a výpovědi svědků i účastníků invaze do ČSSR z "druhé", tedy sovětské strany. Mezi respondenty nechybí sovětští velitelé invazních vojsk, důstojníci, řadoví výsadkáři, sovětští novináři, sledující události přímo v Praze i ruští disidenti, kteří za protest proti invazi strávili roky ve vyhnanství a psychiatrických léčebnách. Reflexi tehdejších událostí nabídne exkluzivně i poslední sovětský prezident a tvůrce perestrojky Michail Gorbačov. Čeští diváci v dokumentu poprvé uvidí také sovětské archivní týdeníky, referující o invazi do ČSSR. Projekt vznikl ve spoluprácí s Ústavem pro studium totalitních režimů a v současnosti dostává také exkluzivní knižní podobu ve vydavatelství Torst. (oficiálny text distribútora)

Paity

Když něco hodnotím, tak je dobré znát pohled obou stran, názory i vzpomínky v případě nějakých historických událostí. A takový účel plní tento dokument více než zdárně. ()

Dextwer

Pěkný dokument o pohledu z druhé strany. Nic není černobílé. Je mi líto obyčejných lidí a obyčejných vojáků, ale i přes srdcevroucí příběhy v tomto dokumentu, nesmíme zapomenout, že špičky ve vedení SSSR a armády, byly pořád Rusové, nenasystní, toužící po moci a s chtíčem ovládat masy. Jediné, co se jím tímhle zásahem povedlo, bylo prodloužení Studené války o dvacet let a vytvoření citelné zášti v Československu po několik generací do dnešních dnů.▐ Moje hodnocení: 80% ()

Baldrick

Pět hvězdiček za nápad a přípravné práce, jednu za výsledné provedení. Ruský pohled? Pohled z druhé strany? Dvě třetiny snímku zabírají zpovědi disidentů. Zbylá třetina se dělí mezi vojenské účastníky (a co pohled ostatních Rusů?) a český "komentář", který opět vše řádně vysvětlí, aby to "zlo" bylo evidentní, hergot, a opovažte se myslet si něco jinýho! Takže nakonec zase a zase jen ty čecháčkovský mindráky, "kde bychom mohli bejt, kdyby...". Největší prča je, že ve výsledku je ten "dokument" stejnej ideologickej blábol jako ty, ze kterejch jsou v něm ukázky, jen je řádně přetřenej moderníma barvičkama, zlo a dobro si prohodily dresy a zavilej čecháček opět hýká nenávistí a odporem ke všemu ruskýmu = komoušskýmu = socanskýmu, že jo;) ... PS: Autorům snímku bych nedoporučoval mít co do činění s US psychiatrií v 60. letech a zvlášť, pokud by vás doporučil obvoďák s razítkem CIA. ()

Margarite

Velmi povedené, dokument obsahuje několik zcela rozdílných pohledů občanů SSSR (vojáků, novinářů) na invazi vojska Varšavské smlouvy do Československa. Právě tyto pohledy jsou téměř fascinující. Styl a způsob zpracování pro mě pak toto téma (od shlédnutí dokumentu) udělalo skutečně mnohem zajímavějším... ()

fishbonik

Aha, tak tohle si mysleli Rusové při okupaci, a teď by ješte bodnul film o tom, kterým z těch verzí (naší a jejich) uvěřil svět... ()

adka1989

Nemám rada keď pri vyjadrovaní sa o praktikách ZSSR niekto hneď poukáže na CIA a podobne. Tento dokument o tom (to by si mohli mnohí uvedomiť). Tvorcom palec hore za nápad. Jediné čo mi stále nejde do hlavy sú tí ruskí vojaci, ktorí videli čo sa v ČSSR deje a napriek tomu si aj po toľkých rokoch myslia, že konali dobre a nič neľutujú. ()