Človiečik Tate

• Česko Človíček Tate (viac)

Emancipovaná manželka Dede Tateová (v podaní debutujúcej režisérky Jodie Fosterovej) vychováva syna Freda (Adam Hann-Byrd) sama, ale postupne začína byť preťažená jeho požiadavkami. Zmenu v ich živote prinesie doktorka Jane Griersonová (Dianne Wiest), ktorá vedie ústav pre geniálne deti a chce prehĺbiť Fredove schopnosti. Matka sa obáva, že o syna úplne príde, ale chlapec jej obavy sám vyvráti. (HBO Max)

nmafan

Film, kterému je třeba hodně odpouštět, a neočekávat, že si z něj odnesete plastickou představu o tom, jak asi vypadá dětství génia (neboť skuteční géniové obvykle nemají tak široký záběr zájmů a neexcelují zároveň v poezii i matematice, a mimoto bývají zpravidla přecitlivělí a vzpurní individualisté, nikoliv ambiciózní premianti, co poslušně naklusají před světla reflektorů, aby se o svoji výjimečnost dělili s publikem). Nicméně jako milá, vkusná a úsměvná oddychovka film funguje výborně a zároveň neocenitelně varuje před chapadly všech cílevědomých, chladných bestií, schopných i z nejnadanějších dětí vychovat budoucí užitečné idioty (čti: elity společnosti). ()

progression

Výborný režisérský debut Jodie Foster, která si jednu z hlavních postav pořádně užila i herecky. Příjemný film o malém géniovi a lidech z jeho okolí, kteří (jak už to obvykle v životě bývá) spadají do dvou kategorií. O těch, kteří si jdou tvrdě za svým prospěchem a sebe mají na prvním místě, ale také o těch, kterým jde v první řadě o dobro svých blízkých. Neuvěřitelně přesvědčivý a přitom přirozený představitel Freda tento "konflikt vlastností" postupně odhaluje i zajímavě glosuje. Ne náhodou se mi při sledování snímku vybavil o hodně starší film "Charly", s kterým toho má docela dost společného, i když Charly není až tak postava "dětská". Díky zajímavému scénáři, výborné režii i hereckým výkonům a v neposlední řadě i hudbě Marka Ishama mi to nakonec vychází (s přimhouřením oka) na plný počet. "Teď už sice nejsem taková hvězda, ale jsem šťastný" je už jen tou třešničkou na dortu. ()

BOURQUE

Krásny a dojemný príbeh, ktorá poukazuje na to, že túžba po milovanie, túžba po priateľoch a hlavne túžba po tom, aby sme nezostali samy, dokáže zvíťaziť nad túžbou získaní „nekonečných“ vedomostí. Skvelé herecké výkony a skvelá (debutová) réžia od J. Foster. Osobné hodnotenie: 83% (****) ()

genetique

Celý čas som čakal, kedy nás začne film citovo vidierať, pretože predpoklady, ako milučká chlapcova tvárička a aj celkovo jeho životný príbeh, film mal. To sa nestalo, ostalo to len pri príjemnom a občas aj trpkom osude chlapca - génia. A som rád, že Jodie to natočila a nevyužila možnosť s citovým vydieraním. 80%. ()

Skip

Velmi dobrý film o geniálním klukovi, který toužil mít kamarády a žít jako kterýkoliv malý kluk. Místo toho je v jakési izolaci a mezi "dvěma mlýnskými kameny". Na jedné straně jeho matka Dede (Jodie Foster), "obyčejná" ženská, která miluje svého syna, a na straně druhé Jane (Dienne Wiest), doktorka zabývající se geniálními dětmi, navíc sama kdysi geniální dítě, což ji poznamenalo, takže je v podstatě izolována a ani pořádně neví, co je to ten normální život. Ale nikdy není pozdě, začít žít tak nějak normálně, vždyť genialita nemusí nutně znamenat výlučnost a izolaci od ostatní společnosti. Tento film vypovídá o mnohém a hlavně o problémech takových dětí. Malý Fred Tate (Harry Connick, Jr.) měl to štěstí, že jeho máma nepatřila k těm hyperambiciozním rodičům a chtěla pro svého syna jen to nejlepší, a to, aby prožil krásné dětství. ()

• Většina školních scén byla natočena na Miami University v Oxfordu (Ohio). Dům Bratrství Tau Kappa Epsilon pak sloužil jako domov a kancelář Jane Grierson (Dianne Wiest). (D3VIL)
  • Režisérský debut Jodie Foster. (D3VIL)
  • Jodie Foster požádala Davida H. Pierce (Garth Emmerick), aby ve filmu hrál, protože si jej pamatovala ze studií na vysoké škole. Oba studovali Yale University. (D3VIL)