Mormonští osadníci míří do zaslíbené země u řeky San Juan v Utahu a najímají si obchodníky s koňmi Travise a Sandyho jako vůdce vozů. 109. (slovy: stý devátý) film Johna Forda, western. Jeden z nejpřímočařejších, nejméně spektakulárních. Skvělý příklad ze zralého období velkého umělce, který v rozhovorech nikdy nepřipustil, že by jím byl. (NFA)

fragre

Pěkný, staromódní western s jasně určenými charaktery, trochou jednoduššího humoru, lehkým erotickým pnutím, ale jinak i s pěkně vybudovaným napětím, to vše v atraktivní krajině. Ve filmu je spousta hudby od tancovačkových vypalovaček, které znějí pěkně autenticky, až k chorálům, které spolu se záběry pouští táhnoucí karavanu vozů, či obrazů vystěhovalců dosahujících vrchol horského předělu a shlížejících do zaslíbené Kalifornie, nemohou nepřipomenout Izraelity táhnoucí jinou pouští do jiné zaslíbené země. Jen mne překvapuje, že to tak režisér natočil v případě mormonů. Každý, kdo čet Mayova Satana a Jidáše a Doylovu Studii v šarlatové, dobře ví, co to bylo za chásku. Ale nehledě na to, jinak to jde, rodiný zločinecký gang Cleggsů nemá chybu a závěrečná bitva o zrno je obvzláště pěkně vymyšlená. ()

RHK

Méně známý western Johna Forda. Trošku pomalejší, dlouhou dobu čekáme na nějakou zápletku, zato plný morálního přesvědčení o správnosti cesty. Wagon Master je totiž cestovatelským westernem, který popisuje nelehkou cestu kolony vozů s Mormony do země zaslíbené v Utahu. Hezké songy a krásná krajina (a samozřejmě dobrá Fordova režie) jsou přednostmi tohoto filmu. Laskavostí, vírou i touhou být zakotven někde v zaslíbeném údolí snímek volně připomíná Fordův film Bylo jednou zelené údolí (to je na rozdíl od Wagon Mastera ovšem z prostředí Irska). Ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=7E3vgUgNQVM ()

Chema4

"I tought you never do on the man.....thats right sir, only on snakes" Ak ste ešte nevideli žiaden Fordov film a rozhodli ste sa to zmeniť tak prosím vás nezačínajte s týmto filmom pretože je to najpriemernejší Fordov film aký som videl, dej filmu veľmi jednoduchý, tempo pomalé, hudba nezaujímavá ale toto beriem s rezervou pretože film vznikol v 1950, zápletka sa dostaví až v polovici filmu a zaver bol pre mňa malo uspokojiví, no proste nuda. Herci sympatickí. Za mňa 60% ()

kkarx

Jakkoliv je Ben Johnson sympatický hrdina a snímek má velmi přátelskou atmosféru, je to nuda. V podstatě se za celou dobu nic moc neděje. Herectví je příliš teatrální i na rok 1950 a i mnohé scény vypadají divadelně. Už v době vzniku musel film vypadat zastarale. O to hůř dnes. Když sj vezmu, že ve stejný rok vznikla ve všech ohledech skvělá Mannovka Winchester '73 a zanedlouho další nestárnoucí klasiky, pak je tento film jednoznačně zklamáním. ()

Slasher

Lehkotonážní western sleduje dvojku kovbojů s kolonií dobrosrdečných mormonů na cestě do utahské země zaslíbené. Trvá zhruba půlku filmu než dojde k nějaké dramatičtější zápletce, mihnou se tu "injuns" a hrdinové narazí na rodinnou partičku desperátů. Úplně mě nebral takový ten hippie anti-guns moralistický podtón, na druhou stranu bavil Ward Bond (Elder) a Charles Kemper (Uncle Shiloh), plus kochat se skalnatými monumenty Moab taky můžu. Ale nejste-li ultra fandou westernů, případně si systematičtěji neplníte filmografii Johna Forda (můj případ - nachází se to v některých z jeho top), nevidím důvod se tímhle kouskem zabývat. Takový STAGECOACH už si téměř nepamatuji, ale ten stojí o patro výš. ()

• Harry Carey Jr. jazdil v tomto filme na svojom vlastnom koni, Mormonovi, Ben Johnson pre zmenu na slávnom koni známom z množstva filmov menom Steel, ktorý patril jeho svokrovi "Fat" Jonesovi, majiteľovi známej hollywoodskej stajne zameranej na požičiavanie koní pre filmárske účely. (beso74)
  • Príbeh mormonských osadníkov putujúcich púšťou je založený na skutočnom príbehu. (westerns)
  • Manžel herečky Joanne Dru - John Ireland zostal počas natáčania v meste, pričom sa vyhýbal natáčaniu (kedže sa vo filme neobjavil), ale večer zorganizoval párty, kde sa zišli všetci členovia natáčania. (westerns)