Ještě mám hlavu a dvě ruce

(TV film)
Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2011, 26 min

Réžia:

Josef Harvan

Helena Hartová se narodila v Československu, ale žila zde jen do svých devatenácti let. Po srpnu 1968 emigrovala a usadila se ve Velké Británii. Radikální změnu vnesl do jejího života rok 1994, kdy jí byla diagnostikována roztroušená skleróza - onemocnění centrálního nervového systému, které nelze předvídat a většinou je paralyzující.
Dokumentární film režiséra Josefa Harvana zachycuje nejen statečný boj Heleny Hartové s těžkou nemocí, ale také její profesní nasazení ve prospěch lidí s touto diagnózou. Jako viroložka a imunoložka se snažila přispět k objasnění otázek spojených s touto nemocí a pro Skotskou společnost sdružující pacienty s roztroušenou sklerózou začala pracovat jako redaktorka interních listů. Cenné zkušenosti s rehabilitací jí ukázaly cestu k zásadnímu zpomalení postupu své nemoci. Každý den cvičí s odbornou sestrou, pravidelně plave v bazénu a velice jí pomáhají masáže.
Velkou oporu má v manželovi Denu Matherovi. Kromě něho ve filmu také vystupují spolužáci Heleny Hartové, dále neuroložka Eva Šavrdová a fyzioterapeutka Kateřina Volbrechtová. (oficiálny text distribútora)

Binne

Dokument pojednává o dříve fyzicky velmi aktivní ženě, kterou postihla roztroušená skleróza. Nezabývá se pouze aktuálním vývojem nemoci ale také životem před ní. Helena prožila velmi zajímavý život, kterého se ani po diagnóze nechtěla vzdát, díky manželovi a blízkému okolí se jí do jisté míry podařilo se i nadále těšit svým zájmům, což je obdivuhodné. V dokumentu se nedozvíme příliš informací o nemoci jako takové, spíše o životě s ní. ()