Yellowjackets

(koncert)
  • Česko Yellowjackets 2 (viac)
Hudobný / Dokumentárny
Francúzsko, 2008, 47 + 44 min

Záznam z pařížského jazzklubu New Morning v roce 2000.  Už přes pětadvacet let "Sršni" hraji elektrický pop-jazz a boří zdi mezi žánry. Jak sám leader kapely Russell Ferrante říká: "Nezkoumáme to, jestli se jeden styl hodí k druhému. Nic není přesně žánrově omezeno. R&B, elektrická nebo akustická hudba, blues, pop ? to vše je jen hudba a my s ní provádíme to, co je pro nás přirozené."
Russell Ferrante (klávesové nástroje), Jimmy Haslip (basová kytara) a Ricky Lawson (bicí) byli nejdříve doprovodnou skupinou kytaristy Robbena Forda. Později se s ním ale rozešli, přejmenovali se na Yellowjackets a vydali stejnojmenné velmi úspěšné debutové album. V roce 1987 z kapely odchází bubeník Lawson a nahrazuje jej William Kennedy, jehož polyrytmické cítění otevřelo "Sršňům" dveře dalšímu hudebnímu objevování. V roce 1990 se k Yellowjackets přidává znamenitý 'breckerovský' saxofonista oddaný hardbopu a skvělý aranžér Bob Mintzer, díky kterému se kapela opět posouvá dál. S vydáním alba Mint Jam (2001), které bylo nominováno na cenu Grammy za nejlepší současné jazzové album, se stálým členem skupiny stává bubeník Marcus Baylor. (oficiálny text distribútora)