Třetí hvězda

• Veľká Británia Third Star (viac)

James trpí rakovinou v pokročilém stádiu. Spolu se svými třemi kamarády se proto vydává na výlet do jeho oblíbené pobřežní oblasti Barafundle Bay v Západním Walesu. Během cesty postupně začínají rekapitulovat své dosavadní životy a tak se ukazuje, že všechno není takové, jako se na první pohled zdá. Poslední výlet Jamese strhaného rakovinou se tak stává pro všechny možností k zamyšlení se nad další cestou ve vlastních životech. Po čas výletu tak obnovují ztracené vzájemné pouto a dokazují, že každý má svůj kříž, který musí nést, a je jen na ostatních, zda mu s ním pomohou či nikoliv. (SaNcHeZ_cz)

Eleanor05

Na drama to není dost hluboké, na komedii dost vtipné a na něco, u čeho by měl divák vydržet, dost zábavné. Pokud ovšem za hloubku nepovažujete pár povrchních zmínek o soukromí, ze kterých se nic nedozvíte a pár polemik o smrti. Pokud za vtipné nepovažujete primitivní pubertální vtípky, za které by se mnohdy styděl i třináctiletý školák. A pokud za zábavu nepovažujete čtyři kamarády šplhající se 92 minut do kopců s vozíkem, které zachycuje shaky cam. Benedict byl dobrý, ale taky jsem ho už viděla hrát lépe. Za něj a za ten závěr 1*. ()

decay

Mám vcelku dosť výhrad typu toto nie takto pretože...a tamto sa tam nehodilo...bla bla bla. Napríklad dialógy v niektorých prípadoch nedávajú zmysel resp. nie sú vôbec dopovedané, čo je podľa mňa zámer, ktorý perfektne vychádza a dotvára tak mozaiku celého filmu. Režisér nám tým v podstate hovorí, že nie je podstatné, o čom sa aktéri rozprávajú, ale to čo z toho vzíde. V živote tiež moc nerozmýšľate, čo poviete, ale dôležité sú konsekvencie. S týmto nejak režisér počíta dopredu a to sa mi páči. Oveľa viac takto odkrýva skutočné emócie aktérov. Keď to sčítam a podčiarknem, tak nie až tak podarenú formálnu stránku prekrývajú dojmy, ktoré si z filmu odnášam. A o to predsa ide, aspoň v mojom prípade. ()

Petfruf

Nenápadná britská road movie o umírání a chlapském (klučičím) přátelství. Film, který si umí udělat srandu z rakoviny a smrti, je krásnou kombinací černého humoru a chvilek, majících právě k humoru hodně daleko. Ty dramatické momenty by mohly zavánět klasickým klišé, ale naštěstí v podání těhle čtyř neskutečně přirozených herců, se stávají momenty opravdu dojemnými. Žádné citové vydírání se nekoná. Naopak se film dotýká kontroverzního tématu velice jemně a nenuceně a přitom nás nechává přemýšlet nad tím, jestli by jste pro své blízké udělali něco podobného, když by si to přáli. Na Third Star se určitě brzy podívám znova a už teď patří k filmům mému srdci nebližším... ()

ivishka

Už při odjezdu party kamarádů někam do neznáma jsem si říkala, že tento film nebude nikterak zábavný ale spíše poučný z toho směru jak si užít života apod. Nemýlila jsem se ale o užívání života v podstatě nebyla řeč. James, který je opravdu na pokraji svých sil v mladém věku v posledním stádiu umírá na rakovinu a jeho kamarádi dá se říct asi ti nejlepší kamarádi na světě co kdo kdy může mít ho doprovází. Chtěla bych vidět tak hodné, ochotné a skvělé lidi jako ti tři, že se obětovali pro celoživotního přítele. Chápu Jamesovo poslední přání umřít v moři lépe než v příšerných bolestech na posteli ale na můj vkus byl film trochu moc napěchovaný hádkami všech 4 účastníků výletu, kdyby se ubralo tolik intrik film by neměl chybu. ()

SaNcHeZ_cz

Third star je nezávislým příběhem, který se snaží možná až poněkud příliš okatě sázet na osvědčené žánrové postupy a formovat naraci příběhu přes zažité klišé. I přes tento fakt však nabízí oddychový road trip skupiny kamarádů, který na diváka působí nejen slušnou atmosférou a zpracováním, ale i všedností kombinovaných témat. Po vizuální stránce nabízí lehčí průměr co zpracování, obohacený o občasné abstraktněji laděné záběry, které dokreslují náladu hlavního protagonisty a slouží jako akcelerátor divákova vnímání jeho nemoci. V souhrnu tak i přes absenci závažnější originality a účast několika hluchých míst, nabízí zlatý střed, který umocňuje všudypřítomná atmosféra posledního výletu a hlavně slušný závěr. ()

• Benedict Cumberbatch (James)si chtěl nechat pro film oholit hlavu, aby se vzhledem více přiblížil člověku umírajícímu na rakovinu. Nedovolili mu to však kvůli natáčení Sherlocka (od r. 2010). (patysway)
  • Filmovalo sa na viacerých miestach na juhozápadnom výbežku Walesu, v pobrežnej časti Pembrokeshire. (MikaelSVK)