Doba železná

(festivalový názov) (seriál)

Čtyřdílný seriál finské televize se vrací do dávnověku finské historie. Inspiraci čerpá v národním eposu Kalevala. Natáčelo se v malebném prostředí finské přírody.Tvůrci se snažili věrně ztvárnit dobové reálie: oděvy, zbraně, obydlí nebo třeba práci kováře, či stavbu lodi. Poetické nebo magické pasáže se střídají s napětím a akcí. Nechybí ani humor. Rauta-aika je příběhem tří mythologických hrdinů, z nichž v každé části vždy jeden dominuje. 1. část Väinö (Kalevi Kahra), 2. část Ilmari - kovář (Vesa-Matti Loiri), 3. část Lemminki - ten, který miluje ženy (Tom Wentzel). Čtvrtá část pojednává o výpravě Väinöa za tajuplným předmětem sampo. (Nawnim)

gumli

Fínsky národný epos " Kalevala" som síce čítal, ale je to už veľmi dávno. Pamätám si na tu knihu veľmi matne, hlavne že tam bolo plno kúziel, rôzne zaklínania, kopa folklóru a starovekej fínskej mytológie. Nakoľko je tento film verný tomuto eposu dnes už neviem posúdiť, ale bude to skôr len inšpirácia...Veľmi málo dialógov, film sa spolieha takmer výlučne na vizuálne zábery. Film stal viac ako dva milióny EUR, v prepočte na dnešnú menu a natáčal sa cca 4 roky. Najlepší bol asi tretí diel, aspoň pre mňa. Najslabší bol štvrtý diel, ktorý ale pripomínal skôr filmy Davida Lyncha. Niekoľko skutočne bizárrnych záberov ...napr. chlap zabije losa, vyvrhne vnútornosti a celý sa vprace do útrob losa, lebo je mu zima. Ale nájde sa ich tam viac...Každý diel ma svoj význam, ale film osloví asi len náročnejšieho diváka. Krásne zábery fínskej prírody, hlavne v zime. ()

Smrtholka

Na tento pocin jsem se chystala s velkym potesenim, nebot finska mytologie a vubec seversky davnovek je oblast, do ktere se norim rada. Ouha! Dostalo se mi jineho kafe! Filmu jsem udelila tri hvezdicky, ale nejsou to hvezdicky cisteho prumeru, jsou to hvezdicky s pridanou hvezdou polovicni, oscilujici mezi 2,5 a 3,5 hodnocenim. Film trpi (tot otazka) jednim zvlastnim neduhem: absenci jednoty casu a deje, coz by tak nevadilo,kdyby byl dusledne dodrzovan tok fiktivniho/realneho casu, v nemz se hrdinove (vlastne antihrdinove) pohybuji. Dily jsou sledem poetickych obrazu, ktere trpi naprostou roztristenosti,ztratou vnitrni struktury, vubec cely filmovy pocin Rauta Aika (Doba železna) je prehlidkou cele jedne nekonzistentnosti. Netusim,zda to byl zamer, ale reziser natocil de facto demytizaci Kalevaly: Väinamöinen je vychcaný mluvka s vizazi pasaka neno prazskeho taxikare, kovar Ilmarinen je manicky blazen s typickou karelskou vizazi, ktery se vselijak ksichti a vydava skreky, dobrodruh Lemminkäinen je za chcipaka, ale ma paradoxne prosedivele vlasy a jeho zaliba v zenach je ve filmu vyjadrena hadkami s matkou na tema dcera severu a jeji prefiknuti. Je asi muj problem,ze mi hned nedoslo, ze divka ,ktera se Vainamoinenovi utopila pred ocima, je Aino, ktera tak ucinila dobrovolne. Ve filmu to vypada jako by se sla s usmevem koupat. Film prevraci vse naruby, rozhodne necekejte mytologicky nasup, pravdepodobnejsi je,ze budete pretacet zrychlovaci mod. Jediny prinos vidim v realistickem ztvarneni davnovekeho kovarstvi a stavitelstvi lodi, za to ta pulhvezda hore. Budu velmi rada,kdyz mi nekdo osvetli, jaky byl zamer tohoto filmu - tvrzeni,ze toto bylo natoceno podle nametu Kalevaly, shledavam za vrcholnou drzost. ()