Roura

(festivalový názov)
  • Írsko The Pipe
všetky plagáty
Ukážka z filmu

Dedinu na prekrásnom írskom pobreží ohrozuje spoločnosť Shell, ktorá chce cez ich komunitu ťahať plynovod. Dedina útok vracia a toto je jej príbeh. Podmanivý, provokatívny, inšpiratívny a prvotriedny film sa nakrúcal štyri roky. (Ekotopfilm)

Ukážka z filmu

Stegman

K mému zklamání se film nevěnoval občanskému aktivismu tak, jak jsem z obsahu vyrozuměl. Začal delším, ale o to zajímavějším úvodem o rozhádané vesnici. Když se uklidnili, čekal jsem, že film ukáže, jak se vesničané pustili do pořádného boje - kampaň, úřady, lobbing... jenže to ne. Režisér se soustředil hlavně na souboj rybáře s obrovskou lodí pokládající kabel. :) Souboj to byl dramatický, ale radši bych jiný druh boje. Jestli dokument o kauze řekl vše podstatné, tak mi to ukázalo, že jsou Irové nesmírně stateční a odhodlaní (kéž by to tak bylo i u nás), ale také, že jsou bezzubí, pokud jde o věcné řešení problému. ()

Edeltruda

Dokument dosti pesimistický - o lobbingu vládnoucímu světu a zákonech jen naoko platících pro všechny stejně; i optimistický - o lidské odhodlanosti i šťastné náhodě. Škoda jen, že Shell nesouhlasila s natáčením. Pohled druhé strany mi chyběl, i kdyby to byly jen líbivé PR řečičky podnikatelů, politiků nebo úředníků. ()

Crawler-D

Poctivý kus dokumentaristiky. Převelice zajímavé téma, které by svým významem vzhledem k rozloze a umístění zapadlo, vypráví věcným a nezaujatým pohledem o boji obyčejných lidí s ropoplynným průmyslem. Souboj zákonů, souboj vůlí, Davida a Goliáše, malí proti velkým, kdy ze záhadných důvodů policie raději nadržuje silnějšímu. Čmuchal bych v tom něco nekalého, co by vydalo na investigativní pokračování. Navíc má snímek výtečnou gradaci, kdy se vrchol nalézá v poražení mytické příšery, která bájně povstává z mlhy dalekého oceánu, a když se ji podaří vystrnadit z irských končin, máte radost za lidi, kteří si neradi nechají šlapat po svých právech. ()