V moci ohně a bohů

všetky plagáty

tomtomtoma

V moci ohně a bohů je nejmrazivější filmovou reportáží z Cejlonu. Kataragama a Perlová řeka jsou tichými svědky fanatismu hinduistů. Před osmým úplňkem začíná nejsvatější pouť v područí boha ohně a války Skanda. Neschází rituální mytí a majestátnost těžkotonážních slonů. Mahádevalé s porozuměním přikyvuje podnětům a potutelně se usmívá na oddané zavěšování živé lidské kůže na háky, trans mysli, žhavé uhlíky a přijmutí fyzické bolesti. Komentář je nesouhlasný, obraz jedinečný. ()

bratr.Milan

Další dokument Hanzelky a Zikmunda z Cejlonu, který se vysmívá hinduistickým obřadům. Ukazuje obřady kolem řeky Menik Gangy v Katagamě o svátku boha války Skanda. Dokumentaristé jsou až zděšení a s neskrývaným opovržením se vysmívají všemožným obřadům. Jak jen mohou i v dnešním věku rozumu, obětovat zápalné oběti ohni, nejen prosťáčci, ale i vysokoškolsky vzdělaní lidé?! Pro jejich socialisticky materialistický pohled je každé náboženství nesmysl. Ano spousta těch projevů a obřadů jsou nesmyslné a často nebezpečné, ale nedá se to všechno házet do jednoho pytle, jak to tvůrci dělají. Je vidět, jak je provokují některé nevysvětlitelné úkazy, které natočili a jež tyto obřady provázejí. Cítí potřebu nám „vědecky“ vysvětlit jak je to ve skutečnosti. Ano, věšení se na háky za kůži, nebo chůze po žhavém uhlí je hloupost a z náboženstvím a duchovním životem to nemá moc společného. Ale "vědecké" vysvětlení tvůrců je srandovní. Jak je možné, že polovina ze 70 lidí přešli přes dlouhé pole rozžhavených uhlíků bez popálenin? Naivně se nás snaží přesvědčit, že je to proto, že měli mokré nohy a na uhlících byla vrstva popela, která je chránila a měli prostě štěstí. Dokument samotný je opět nádherně natočený a je radost se dívat jak je každý záběr vymazlený. ()