Skoupá perla Tamilů

všetky plagáty

tomtomtoma

Skoupá perla Tamilů je cejlonskou filmovou reportáží z druhé světové expedice Zikmunda s Hanzelkou. Poloostrov Jápané je apendixem ostrovního ráje a územím tamilských hinduistů. Těžší životní úděl místních zemědělců je zachycen v poetice obrazu. Tržiště jsou zasypány bohatou úrodou a opojnou chutí života. Nezapomíná se ani na žvýkání betelu. Ze stejné oblasti je také filmová pohlednice Palma nedotknutelných. Zorný úhel je soustředěn na Lontar vějířovitý, neboli palmýrovou palmu. Životadárná zdroj lidské existence, škála možností obsahuje snad vše podstatné. Naráží se na kastovní systém a hinduistickou předurčenost osudů. Jak ladně přirozené se zdá být šplhání do vysokých štíhlých korun pro palmové víno. Nádherné obrazy. ()

bratr.Milan

Moje první setkání s cestopisnými dokumenty Zikmunda a Hanzelky a je to láska na první pohled. Neuvěřitelně tomu sluší černobílý kabátek. Čistá jednoduchá filmařina, která nezahltí množstvím informací. Vyberou si dvě – tři malá témata a s láskou je představí divákovi, který v úžasu hledí, jak na druhém konci světa žijí obyčejní lidé jako my. Tento 11 minut dlouhý film přibližující nám těžký život Tamilů na nejsevernějším poloostrově Cejlonu, kteří si musí doslova dobývat ze země svůj každodenní chléb. Vlastně spíše rýži, fazole, banány, kokosové ořechy, zázvor obalený v jílu a samozřejmě a hlavně betelové listy, které se žvýkají. Komentátor vtipně poznamenává: „Nám připadal betel zpočátku něco jako mezi louhem, žiletkami a kyselinou sírovou, ale zvykli jsme si jako ostatní.“ Na plný počet v hodnocení to za mě vytahuje hudební podkres Zdeňka Lišky. Dýchla tím na mě nálada filmů Karla Zemana. ()