Čajová dresúra na Cejloně

všetky plagáty

tomtomtoma

Čajová dresúra na Cejloně je obrazově poetickou ódou na cejlonské zlato - čaj. Červenozlatá barva mědi je vytouženým cílem. Čajová burza v Kolombu je alchymistickou dílnou. Čajové delirium se promíchává do vítězné podoby. Krásná oslava čaje. Další filmovou pohlednicí z hlavního města je také Tři kostky Kolomba. Obdiv obří britské luxusní lodi Canberra a tři titěrné turistické zastávky - buddhismus, suvenýry a romantická Lavinia k odpočinku. Tóny poetického obrazu proměňují život v umění. ()

bratr.Milan

„Nevypít na Cejlonu šálek čaje, by byl asi stejný prohřešek, jako nevypít v Československu sklenici piva. A tož dnešní pozdrav z Cejlonu bude velmi adresně neadresný. Od výpravy všem vyznavačům čaje doma.“ Takže je to dokument pro mě, protože jsem vyznavač čaje a Cejlonský mám, hned po Phueru nejradši. Tento, za mě druhý nejlepší z dokumentů Hanzelky a Zikmunda z cest po Cejlonu, nám v úvodu poví krátkou historii čaje. V druhé části se podíváme na čajovou burzu a pod ruce ochutnávačů čaje. Ti určují kvalitu a rozhodují který čaj a za kolik půjde do ciziny. Úryvky z komentáře: „...Jen si u té velehory čaje představte maminčinu čajovou lžičku! Ale co naplat, břicho světa je něco nesmírně velkého a vypije mnoho čaje... 200 000 tun čaje si bere svět každého roku z Cejlonu. A jen na bedničkách s nejlepším čajem může být nápis PURE CEYLON TEA.“ ()