Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid

• USA Obscurantist and His Lineage or The Pyramids' Tearful Valleys (festivalový názov)
všetky plagáty

Svět magie a Bůh mystiků ve filmovém románu Karla Vachka (klasika českého dokumentu) o mimozemských i zemských civilizacích, reklamokracii a demokracii počítačové sítě. Film uvozují citace ze slavné operety Mam‘zelle Nitouche – Oldřich Nový v klášteře, v divadle i v kasárnách. Chápaná i nepochopitelná realita, vztahy mýtů a historie v souvislosti s vícerozměrnými prostory kvantové fyziky a společensko-politickým uspořádáním světa. Ve filmu se „potkávají“ balkánští válečníci s nadpřirozenými duchy, kteří lidem otevírají zásuvky u stolů a převracejí křesla. Reklamní slogan britských ateistů „Bůh pravděpodobně neexistuje!“ uvozuje návštěvu papeže v České republice. Barack Obama se Vachkově kameře schoval za čtecí zařízení a režisér ho pomocí střihu konfrontuje s hypotézou, že ani americký prezident nesmí vědět, na co se vynakládají miliardy dolarů z rozpočtu ministerstva obrany. (oficiálny text distribútora)

rysafi

Prosím vás, neřešte délku; buďte rádi, že se někdo odvážil jít proti trendu zkracování a zrychlování. Co může být iritující, je mix poměrů stran, rybích ok, vnořených obrazů, ... jsou tam totiž k vidění nádherné záležitosti (díky, pane Slach) a roztáhnutí či zmáčknutí je dost przní. Někde jsem slyšel, že Vachek nemá rád titulky (především jméno učinkujícího); a v předchozích filmech to bylo znát. Tady je však textu hodně a je to dobře (Pobavilo mě vlastnictví písní, KAMERA ERROR, ...). Dřív mi přišlo dramatické to skákání mezi tématy, myšlenkami; u Tmáře mi to chybí, je zde však velkým plusem několikeré okřiknutí pana Sedláčka či koho. No nejvíc mě zklamala přílišná monotematičnost. Celých 199 min je možné zkrouhnout na asi pět, kdy mluví Bondy!! No jasně, že bychom tak přišli o všechny ty ostatní dechberoucí pindy. Nemyslím, že je to Vachekův nejlepší kus. Snad stařecká demence? A snad se od něj dočkáme dalších děl, přestože se toto tváří jako poslední (téma hovoří jasně) ()

MrD

Šílená jízda po názorech duchovních (bláznů) realizovaná formou záběrů, při kterých obraz ukazuje něco jiného než o čem je zvuková stopa. První půlhodina se tváří seriózně a zajímavě, ale pak začne bláznivé rodeo: rozfázované záběry s pointami i bez nich, štěk psa během vyprávění instruktora je mimo veškeré pointy, hledač Olgoje Chorchoje s krvavými jitrnicemi na zádech jako trestem za hledání téhle astrální příšery, dům ve kterém straší jen když mladýmu přijede na návštěvu kamarád a jeho rodiče jsou úplní Homolkovi. Celý filmo-dokument se ale nedotýká ničeho duchovně podstatného, zabývá se mimozemšťany a opomíjí např. neduální pojetí duchovního (ne)hledání. Nerozebral ani v čechách tak populární jógu, a že si na ní mohl Vachek smlsnout :). Ve výsledku je z díla jen zmatený duchovní bolehlav s pár zajímavými pointami, teoriemi a informacemi. ()

Monyfik odpad!

Kamera: děs, zvuk: děs,střih: děs, informační hodnota: nic. Obloukem se tomuto vyhýbejte. Po 2,5 hodinách vypnuto a to vydržím hodně. Jestli někdo toto dotoval, pravděpodobně skončil jako "osoby" v tomto "veledíle". Podle všeho kladně hodnotí pouze studenti tohoto pána. ()