Píše se rok 1920 a bolševické Rusko má v úmyslu obsadit a sovětizovat oblasti, které vnímá od dob carského impéria jako sféry vlivu. Režisér sleduje obranu Polska za zachování svrchovanosti z několika stran, nejviditelněji prostřednictvím ústředního manželského páru. Zatímco kabaretní tanečnice Ola zůstává v napjaté Varšavě, její muž Jan se ocitá na bojišti. Velkolepé historické drama režiséra Jerzyho Hoffmana, který je dlouholetým odborníkem na podobné domácí velkoprodukce (například filmový přepis slavného románu Henryka Sienkiewicze Ohněm a mečem), bylo zároveň vůbec prvním polským hraným filmem natočeným ve formátu 3D. (Febiofest)

Paolo123

Oproti jiným názorům si myslím, že Poláci válečné filmy, narozdíl od českých tvůrců, prostě umějí a zadruhé se válečným tématům nevyhýbají. Možná na ně mají víc peněz, já nevím, ale je to, jak to je. Samotný film je solidní, ač poněkud řemeslně odvedená práce. Tři hvězdy místo původně uvažovaných čtyř dávám za poněkud nevěrohodný závěr. Logické by bylo, kdyby hlavní hrdina zůstal na bitevním poli a ne že téměř vstane z mrtvých po ráně bodákem do zad. Jinak ale hodně dobrý film. Nejen pro Sarkastica. Nevím, zda to dotyčný myslí vážně,ale měl by si nejprve něco přečíst o polských dějinách a hlavně o tom, jakou roli v nich hrála a stále ještě hraje katolická církev. Nemusí být člověk katolík, nemusí být věřící, může katolickou církev nemít rád. Fajn. Je to osobní postoj. Ale pohled na dějiny musí být, přátelé, pokud možno objektivní. Film je historický, událostí se drží poměrně přesně a přesně takhle je to v Polsku i s církví. Ona SKUTEČNĚ téměř vždy stále na straně polského národa a kněží se aktivně zapojovali do odboje proti totalitám všeho druhu. Co by byla např.Solidarita bez podpory kněží ? Co by byl bez jejich podpory protinacistický odboj ? Je to asi mimo naše chápání, ale v Polsku je dějinná role církve prostě jiná, než jsme ochotni si z druhé strany Krkonoš a Beskyd připustit. ()

lev86

Tento film som pôvodne nemal záujme pozrieť po tom čo som videl pomerne slabé hodnotenie tohto filmu na tejto stránke, Bitka o Varšavu v roku 1920 je pre mňa ako historika však pomerne ešte neznáma a neokukaná téma, tak som si povedal, že si to predsa len pozriem. Bohužiaľ to bola veľká chyba! Takýto chaotický historický film som už dávno nevidel. Hlavnou chybou tvorcov filmu bolo, že chceli za hodinu a 50 minút ukázať to čo by sa malo ukázať v troch či štyroch dieloch televízneho filmu po 90-100 minút. Ak už musel byť tento film taký krátky – tak sa mali potom sústrediť iba na vojenské operácie a romantické vzťahy nechať bokom. Mohli sa radšej sústrediť na vzťahy medzi vojakmi a rozviesť ich podrobnejšie. Aj kvôli tomu som nedokázal precítiť umieranie vojakov pri obrane Varšavy – okrem hlavného hrdinu som nikoho nepoznal bližšie. Vzťahy medzi ľuďmi sú tu celkovo vykreslené veľmi stručne a povrchne som sa nezžil ani s jednou postavou filmu. Vzťah medzi tými dvoma, ktorých mená si ani nepamätám je síce už trocha otrepaný, ale aj ten sa dal využiť lepšie – čakal som, že sa sem tam stretnú aj na fronte a nie iba na začiatku filmu a úplne na konci. Navyše film bol točený takým štýlom, že som od začiatku mal tušenie ako to s nimi skončí. Myslím, že tomuto filmu by pasovala skôr melancholická atmosféra, mne tento film pripadal skôr ako nejaká paródia na vojenské filmy, pôsobil až príliš odľahčujúcim dojmom. Veď tie bojové scény – presne ako napísal Martinezz: Postavy, pluky sa objavovali a odchádzali, chvíľami som nevedel kto na koho vlastne útočí. Ten patriotizmus sa tu dal čakať, to my až tak nevadilo. Tvorcovia filmu by si mali zobrať príklad z TV Filmu Unsere Mutter, Unsere Vatter – tam boli aj bojové scény na úrovni, aj vzťahy medzi hlavnými hrdinami, aj som sa dokázal zžiť s postavami. Pri tom filme som si aj poplakal, pri Varšavskej bitke som nevyronil ani slzu. ()

jerry007

Film je natočen v Americkém stylu, Poláci a církiev jsou vesměs ti hodní, sověti burani ( vč.Tuchačevského).Pilsudský,je vlasně lidumil ( sice napadl Československé pohraničí,ALE TADY SE O TOM NEMLUVÍ.. ). Částečněš mi to připomíná husitskou trilogii,taky vlastenecky naladěný film,který má povzbudit národ.Ale v celku velmi slušný film ()

Drslw

Falšovanie histórie á la Hřebejk a spol. Umelecká úroveň podobná. Nezaslúžená popularita podobná. 1 hviezda za uniformy, ale aj to len tesne. ()

roabe

V nejlepším je dobré přestat - hravá Stará báje měla být tím Hoffmanovým vrcholem a posledním dílem. V režisérových 80 letech je to velká odvaha (nebo zaslepenost?) pustit se do takového náročného tématu. Připomínalo mi to ideologické Vávrovy opusy ze 70. a 80. let. K tomu děsný scénář, tupá propaganda, scény bez ladu a skladu, opravdu strašlivá kamera a vůbec technická stránka filmu. A nechápu, jak mohl stejný autor skvělého soundtracku ke Staré báji zplodit v tomto případě takovou hrůzu.. ()