„Jmenuji se Simon. Mám Aspergerův syndrom. Mám rád vesmír, věci ve tvaru kruhu a svého bratra Sama, který se o mě stará. Nemám rád city, ostatní lidi, změny a komedie s Hughem Grantem.“ Osmnáctiletý Simon trpí poruchou osobnosti a každý den je pro něj velmi náročný. Díky trpělivé péči svého bratra Sama a pevně nastavenému režimu je Simon schopen fungovat. Stav věcí naruší rozchod Sama s jeho přítelkyní. Její odchod z domácnosti dopadne nepříznivě na oba bratry. Když Sam propadne depresi, Simonův život se změní v nesnesitelný chaos. Rozhodne se proto vzít situaci do vlastních rukou. Aby znovu nastolil ztracený řád, musí najít bratrovi novou, dokonalou dívku.

Ve Švédsku umějí točit neotřelé hořko-sladké komedie z každodenního života a Simonův vesmír je toho dalším důkazem. Film byl kladně přijat jak domácí kritikou, tak diváky a s nemalým úspěchem se promítal i na zahraničních festivalech. Postavu Simona ztvárnil Bill Skarsgård, syn slavného otce Stellana Skarsgårda. (MFF Cinema Mundi)

Vlkopec

Originální a zábavný film, který má navíc osvětové kvality, protože naznačuje, jak komplikovaný je život s aspergerem (a s aspergerikem) a funguje - asi ne úplně záměrně - trochu jako propagace na Švédsko. ()

kuri-noha

Možná až moc nadsazené, jednoduché, účelové. Nicméně je skvěle napsaný, jednotlivé situace mají dobré pointy, mimo to má film silné poetické momenty a občas diváka zasáhne trochu víc. Netvrdil bych, že vy(zne)užívá autismus k povrchnímu romantickému patosu. Zkrátka vypráví příběh autisty a jeho bratra chytlavým způsobem pro široké publikum, což v žánru romantická komedie výborně funguje. Já jsem se při sledování dobře bavil. ()

hanca.uh

Festival jeden svět, UH. Určitě je fajn poznat pohled na svět očima autisty (díky filmovému či dokumentárnímu zpracování). Jsou tu věci, kde se může snad každý i z části poznat, vklouznout do myšlenek, lehce zapřemýšlet.....rozhodně ti tohle téma dá to, že z kina nebudeš odcházet s myšlenkou na to, co si dát k večeři (např.) :-)). ()

Martazoe

Jelikož znám osobně člověka s Aspergerovým syndromem, tak tento film byl pro mě zajímavý. Ukazuje originálním, nevtíravým a vtipným způsobem způsob života Simona, který potřebuje přesný plán a organizaci svého života a pro svůj pocit bezpečí je schopen udělat vše. Zároveň konfrontuje tzv. "normální svět" se světem autistů. Velmi příjemný film na dobrou noc nebo pokud na Vás jdou chmury a potřebujete špetku černého humoru. ()

Brambory

Mimochodm, aspergerov syndróm nie je porucha osobnosti! Je to vývinová "porucha", ako všelijaké dys-. Je to skôr neurologická odlišnosť. ()

old_school

Milý, křehký film. Možná trochu Amarcord, možná Rain Man, občas Sheldon Cooper... Místy absurdní (ne)komedie. Nečekané zjevení, kvůli kterému existují TV kanály jako je ČT Art. Asi to má o něco méně diváků než Babovřesky, zcela určitě se množina diváků Babovřesků nikde neprotíná s množinou diváků Simonova vesmíru. ()

-marti-

Aspíky tak trochu znám, takže se na filmy s touhle tematikou dívám vždy s určitou ostražitostí (většinou oprávněnou), ale řekla bych, že tenhle zrovna patří k těm lepším. Zajímavá myšlenka, originální zpracování a vtipný závěr, nevtíravý humor k tomu a zároveň slušná míra uvěřitelnosti - dobrý recept, podle kterého filmový tým uvařil něco velmi chutného. ()

Von Kempelen

Příjemná a svižná komedie ze Švédska bez slabších míst s pro mě naprosto neznámejma mladejma hercema. Přes náročnej námět veskrze pozitivní věc. ()

k.rakonos

Milá a fajnová lehce posmutnělá komedie, tohle se Švédům povedlo. K tomu dobré herecké výkony včetně sympatických Skandinávek. Nedivím se, že jeho první přítelkyně to nedala... ()

vinson003

Celému filmu vévodí výkon Cicci Forss, která je neuvěřitelně uvolněná. Celá koncovka mohla klidně skončit nějakým happyendem. Vzali by se všichni tři za ruce a běželi by vstříc společné selance. Ale vážně. Autor nám předložil recept, jak být alespoň trošku méně depresivní v tom skandinávském podnebí a snažit se uvědomovat si krásu rodinných vztahů a všímat si drobností, které každodenní život přináší. 3,5 film a půlka pro Cecil. ()

Ganka

Příjemná oddechovka. Ze začátku to sice jako komedie moc nevypadalo, ale asi od poloviny se to rozjelo, a bylo to fajn. Musím tvůrcům přiznat neotřelé téma. Na druhou stranu naznačovat, že by se do protivného ošklivého Billa Skarsgårda, který mimochodem trochu vypadá jako Jiří Korn za mlada, mohla zamilovat taková sexy kost, jako je Cecilia Forss, je trochu dost nereálné. Hvězda navíc za roztomilého Martina Wallströma. ()

honza.g

Vtipné a přitom realistické, aspoň pro lidi jako jsem já, co tyhle "rain-many" známe jen z vyprávění a filmů, a ne osobně. ()