Odvážny Radko

• Česko Odvážný Radko (viac)
Dobrodružný / Rodinný
Juhoslávia / Veľká Británia, 1963, 78 min

Na neposečených lukách zní bujarý dětský zpěv. Přes kulaté kopce míří malý Kekec do služby ovčáčka k místnímu farmáři. Dobrosrdečný a nebojácný chlapec si snadno získává přízeň, kdekoliv se objeví. Také malý Rozle, druhý pastevec ve službě, na něj hledí s obdivem. Jen farmářova dcerka Mojca věčně rozesmátého chlapce vidět nemůže, od prodělané nemoci je totiž slepá. Kekec, aby jí potěšil, vymyslí si, že jistě někde musí existovat lék na tohle soužení, a on že půjde třebas světa kraj, jen aby medicínu donesl. Ráno se Kekec, Rozle a Mojca vydají se stádem na luka do míst, kde byla již několikrát spatřena místní poustevnice, Pehta. O Pehtě se traduje, že unáší děti, a o jejím společníkovi, statném vlkovi, se šeptá, že trhá lidi na kusy. Kekec však dětským povídačkám ani za mák nevěří. (dopitak)

dopitak

Zpěv a hudba jsou silnou stránkou tohohle filmu. Kolegové asi mají i dabovanou dobovou verzi. Zajímalo by mě, jaký podíl v produkci má Velká Británie. Slovinská báchorka kombinující krásnou přírodu a pohádku s nadpřirozenými okamžiky zaujme naivním příběhem a překvapivě také špatnou prací se zvířaty, konkrétně psem "staré" Pehty. Filmaři si mohli dát aspoň tu práci, a při natáčení lépe nasměrovat a "posouvat" majitele psa tak, aby tak okatě neignoroval vše kolem kromě povelů pána. Se zvířaty to jde i líp. Film nemá 58, ale 75 minut. ()