Bezúhonný mladý muž sní o kariéře baviče a je rozhodnut pro to udělat maximum. Uchytí se ve světě šoubyznysu a jeho kariéra začíná strmě stoupat. Ovšem jen za cenu ztráty charakteru. (MVanis)

kamals

Je to nejake tri/dva roky zpatky, kdy jsme film videl v ramci nejakeho festivalu (nevim, asi slo o Febio) a pred/po filmu nasledovala diskuze s Mistrem, a potom ve foyer kina i chvilka prohodit s Mistrem par slov. Nevim proc jsme si dnes na film vzpomnel, no v kazdem pripade muj vztah k Jerzymu Stuhrovi byl do te doby ambivalentni a po shlednuti tohoto filmu a naslednem osobnim setkani jsem si uvedomil proc. Ja kazdou jeho roli prozival (pozitivni, negativni), jeho herecky vykon hodnotil ciste sugestivne, a ne podle toho jak roli "technicky" ztvarnil, ale jaky jsem mel z jeho projevu pocit (negativni, pozitivni) - jak to popsat, pristupoval jsem k tomu jako dite, ktere veri, ze film je skutecnost, a to proste proto, ze kazda jim zahrana role je, jak se pise vyse, presvedciva a prirozena. Jerzy Stuhr, maly velky muz polskeho filmu a divadla, pusobi tvari v tvar uplne jinak, nez jak ho casto znam z filmoveho platna, skromny pan v letech s jiskrou v oku a milym usmevem, presvedcivym a prirozenym. ()

Willy Kufalt

Čekal jsem od toho Předtanečníka víc... atraktivnější podívanou, výraznější zážitek. Při vzpomínce na Amatéra (1979) opět s Jerzym Stuhrem v hlavní roli pro mě teprve zklamání. Sice jde o lehce nadprůměrný socialistický film 70. let, ale za mě spíše jen díky onomu odvážnějšímu pohledu na téma kariérismu a egoismu lidského jedince a ještě díky Stuhrovu výkonu. I příběh o nezáživném, maximálně průměrném, hnusně podbízivém a rozporuplně jednajícím showmanovi se dá zpracovat naopak záživným a zábavným způsobem, což dokázal například Martin Scorsese v Královi komedii. Je mi líto, ač tohle zase má jistou hodnotu díky realistickému pohledu na téma, i díky zachycení doby, děj mě po většinu doby příliš nepohltil, pomalu se loudal v doprovodu té socialistické šedi bez humoru, napětí i atmosféry (ač nutno uznat, že alespoň s psychologií hlavní postavy se dobře pracovalo), doplňovala ho povětšinou nudná pěvecká či taneční čísla a zpracování mě často nemělo čím oslovit. Teprve až posledních 15 minut se film skvěle rozjel, Lutkovo jednání začlo být poměrně strhující, výborně zde vynikl silný kontrast mezi Lutkovým jednáním v roli konferenciéra a mimo tuhle roli. Na bálu v závěru to opravdu žilo a vyvrcholení v zákulisí bylo taky výborné. Ale to už v nejlepším pak film okamžitě skončil, žel... 65% ()

derryl

Musím velmi ocenit úžasnou kreaci Jerzy Stuhra, dal do role opravdu všechnu svoji energii a zajímavě načrtl Lutka jako muže bez kladných vlastností, který se touží prosadit - být v záři reflektorů - jako konferenciér velkých plesů a zábav. Příběh začíná jako komedie a úsměvné události se postupně promění v drama, které se přenáší na publikum a mění pohled diváků na hlavní postavu, začíná být sice úsměvná, ale ztrácí sympatie, až klesne na úplné dno, ze kterého není úniku. ()

Vosje

Film o tom, jak se ze sympatického a šikovného konferenciéra a baviče stane kvůli skvělému kšeftu naprostá kurva, ze které se vám chce zvracet. Jerzy Stuhr v hlavní roli hraje skvěle a proměnu postavy zvládl tak dokonale, že mu na začátku fandíte a na konci byste mu spolu s dalším hlavním hrdinou dali s velkým gustem přes držku. Spolupracovala jsem na dabingu tohoto filmu jako as.režie a je škoda, že to nakonec totalitní schvalovačkou neprošlo a v televizi se to snad ani nehrálo, protože Stuhra geniálně nadaboval Mirek Donutil, který dokázal pouhým hlasem odstínit různé polohy hlavní postavy a v souladu s jejími proměnami být sympaťákem i hnusákem velmi přesvědčivým. Film by si zasloužil obnovenou premiéru v TV. A s původním dabingem z 80. let, protože si na něm dali všichni velmi záležet. ()