Popel a pálenka

(divadelný záznam)
všetky plagáty

V poměrně černé komedii o manželství, vztahu rodičů a dospělých dětí, urně s popelem, domácí pálence a pečlivě utajených plánech, které nakonec stejně vyjdou najevo, exceluje v hlavní roli Jaroslava Adamová. Hra z pera současného finského autora se odehrává s současných Helsinkách v jedné trochu pomatené a proto typické rodině. Svérázná paní plukovníková se rozhodne, že si urnu svého právě zesnulého manžela odnese ze hřbitova domů, což vnukne jejím v podstatě hodným, ale na druhou stranou příšerným potomků nápad, jak se zmocnit ne zrovna malého dědictví po svém otci. Protože jim k dokonale utajené realizaci plánu chybí důvtip i důkladnost, (kterými mimochodem vyniká jejich matka), skončí vše krachem a proto taky celá hra nečekaným happy-endem.
Vedle Jaroslavy Adamové v roli vdovy Malmgrenové diváky jistě potěší Simona Stašová jako její bigotně věřící a přesto několikrát rozvedená dcera s mnoha dětmi, Ilja Racek v roli "pána z minulosti" a Jana Drbohlavová jako naivní pomocnice v domácnosti, která ale ví mnohem víc, než byste vůbec čekali... (oficiálny text distribútora)

Aky

Ne tak úplně dokonale napsaná hra, kterou ovšem povyšuje v tomto provedení Jaroslava Adamová o několik stupňů výše. Ve svých 76 letech dokázala utáhnout bezmála sama dvouhodinové představení a být v každém okamžiku jednoznačně tím nejlepším, co se na jevišti kolem necitlivosti a chamtivosti dědiců po smrti otce odehrává. ()

Marthos

Párat se pořád ve starých křivdách je k ničemu. Herecký koncert Jaroslavy Adamové, která v roli volnomyšlenkářské paní plukovníkové hýří sarkasmem a ironií tak, že člověk jen konsternovaně zírá. Černý humor par excellence! ()

garmon

Kamoš mi chtěl ukázat tu velkou czech fag heroinu, ale vidím za tím jen měšťanské divadlo s ready made charaktery i morálkou. ()

patrikus

No, tak čím bych začal. Především je to zcela obyčejné a nezáživné divadlo, které připomíná nějaký oblastní soubor. Herecké výkony jsou zcela profesionální, ale spíš ty lidi nemají co hrát... Ze začátku jsem se tolik nudil, že už jsem chtěl tu televizi vypnout. A je to poměrně dlouhé, dalo by se to odehrát za 90 minut. Nudila mě ta expozice, ale jakmile začali nastupovat další herci, tak to začalo být i trochu vtipné. V polovině představení můžeme vidět herecky velmi slušný monolog paní Adamové, který je mistrovsky zahraný. Druhé jednání zcela osvěží Ilja Racek, takže se dá u této hry se zájmem vydržet. Hudebně neucelené - pokaždé jiná skladatelská práce, jiná charakteristika hudby, splácanina melodií... Zamiloval jsem si scénku s horkovzdušnou troubou, ale myslím, že Stašová i Adamová hráli v mnohem, mnohem lepších představeních s lepším textem i režií... ()

ArtLucie

"A kvasnice máš?" "Musím se ti k něčemu přiznat..." "Nemáš, viď?" Nádhera. Skvělá Jaroslava Adamová, dokonalá Simona Stašová :D a příběh o tom, že vlastně nikdo není tak úplně normální. ()