Katsudō shashin

• Japonsko Katsudô shashin (viac)
Animovaný / Krátkometrážny
Japonsko, 1907, 1 min

Chlapec v námořnickém oblečku napíše na tabuli ve znacích nápis Katsudó Shashin (Pohyblivá fotka), otočí se na diváka, sundá si čepici a ukloní se. (Raztubyl)

honajz2

To už je doba, kdy jsem naposledy hodnotil něco, co má jen pár vteřin... Až jsem zmatený z toho, jak to vůbec hodnotit a to mi to dřív nedělalo problém. Asi bych to nechal jen okomentované, kdybych to neměl jako součást svojí "japonské challenge", takže bych to tam rád měl poznamenané s nějakým hodnocením. Nu a co se týče tohohle, tak je to samozřejmě historicky nesmírně významná věc, vlastně vůbec první anime vůbec a také jeden z prvních filmů vůbec, vzhledem k tomu, že se tam s kinematografií začalo značně později než v Evropě a USA, ale když od toho odhlédnu, chybí mi tam to, co mám na těchto prapůvodních němých filmečcích nejradši - hravost. Tu už měli v Evropě na začátku zmáknutou skvěle, ale tady jen animovaný kluk napíše na tabuli "pohyblivá fotka" (mám z obsahu, z japonštiny bych to fakt nepřeložil), ukloní se a to je všechno. No... historicky velmi významné, ale tím to tak končí. 3* ()

Marek1991

Každý nejak začínal a navyše je toto začiatok celej japonskej animovanej tvorby, čo je veľká udalosť. Síce krátke, nie veľmi kvalitné, ale ak to zoberiete v historickom a geografickom, či politickom rozmere, tak to rozhodne netreba haniť. ()

Raztubyl

Celkem pěkný začátek pro japonskou animaci i přesto že má jen tři sekundy. A i když vím že do vzniku pravého anime muselo ještě pár let utéct, tak mi stejně přijde že postavička malého námořníka už v sobě cosi z tohoto stylu má. Škoda že není známo vůbec nic o člověku který tenhle kraťas vytvořil a ani o jeho dalších dílech. ()

• Animátor, jehož jméno není známo, vytvořil Katsudō shashin ruční kresbou přímo na filmový materiál. Celý film se skládá z 50 snímků a trvá tři vteřiny. (Raztubyl)
  • Tento třísekundový snímek je vůbec nejstarší známý japonský animovaný film. Byl vytvořen v roce 1907 neznámým autorem a pravděpodobně byl určen pouze pro soukromé promítání. O jeho existenci se nevědělo až do 31. června 2005, kdy byla v Kyotu náhodou nalezena jeho kopie. O 10 let tak předběhl do té doby nejstarší známý japonský animovaný film Imokawa Mukuzo, genkanban no maki (1917). (Raztubyl)