Hlavní postavou příběhu je úspěšná operní pěvkyně Jana Mirská, kterou poznáte v okamžiku, kdy opouští Vídeň, když se od matky svého šlechtického snoubence Franziho dozví, že nedá synovi souhlas k sňatku. Cestou do Prahy se Jana ve vlaku seznámí s malířem Petrem Dominem a společně s ním také vystoupí na nejbližší zastávce, aby pomohli mladé ženě z jejich kupé, když začala mít porodní bolesti. Ocitnou se na malém nádraží a vzápětí Jana zjistí, že se zcela náhodou ocitla ve svém rodišti, v městečku Podlesná, odkud pocházela její matka. Protože jí ujede vlak, rozhodne se tu mladá žena nějaký čas zůstat, stejně jako Petr. Během několikadenního pobytu tu pak s Petrem prožije krátký milostný románek a svým půvabem si získá většinu obyvatel městečka a dokonce na jejich přání zazpívá na májové mši. Mezitím je zoufalý Franci těžce zraněn v souboji a Jana, kterou Franciho matka odprosila, se za ním vrátí do Vídně. Jedna ze dvou ojedinělých režií Rudolfa Hrušínského. (oficiálny text distribútora)

miraporthos

Až si tak říkám, že v osobě Rudolfa Hrušínského nám dřímal režisérský talent. Natočit poetický, milostný a svým způsobem sentimentální příběh a nesklouznout k trapnosti, to chce skutečně umění a tady se to podařilo. ()

Atriot

Tenhle film má zvláštní, krásnou atmosféru a vyvolává ve mně ty nejpříjemnější pocity. Dějová zápletka je poměrně jednoduchá a předvídatelná, ale ty exteriéry, hudba, melancholická nálada, touha a já nevím co ještě z filmu dělá zcela nadstandardní záležitost. Pohladí vás po duši a naplní nostalgií... ()

doublefish

Nádherně civilní a příjemný film. Nechci opakovat další trefné postřehy z již napsaných **** a ***** komentářů, které vesměs podepisuji. Jenom mě tak přišlo na mysl, zda je to jen náhoda, že pan Hrušínský o 41 let později ve střediskové vesničce hraje podobnou tmelící roli jako František Smolík v tomto filmu. ()