Čtveřice populárních herců – Tomáš Matonoha, Pavel Liška, Josef Polášek a Marek Daniel – se rozhodla natočit své vzpomínky na bezstarostná léta studií na brněnské JAMU. Dnes už legendární kabaret Komediograf, který s úspěchem hrají hlavní protagonisté téměř dvacet let, vznikal právě v uvolněné atmosféře první poloviny devadesátých let minulého století, kdy „komunismus zkrachoval a kapitalismus ještě nezačal a kdy jsme všichni měli dobrou náladu.“ Originální humor ústředí čtveřice umocňuje osobitý nadhled Jana Budaře, který v téže době studoval na JAMU o několik ročníků níž. Kultovní scénky, sametová euforie, totální svoboda, hudba okamžiku, absurdita mládí či laskavost kamarádství, které pomáhá překonat i to nejtěžší zkouškové období, to vše nabídne Polski film, až přijde do kin. (oficiálny text distribútora)

derryl

V první chvíli mě napadlo: Jaký "šulin" tohle natočil? Co to mělo jako být? Potom jsem si uvědomil, jak moc mě to nadchlo, sice velmi zvláštním a nepopsatelným způsobem, ale musel jsem uznat, že proplétání fikce a skutečnosti mi připadalo velmi novátorské a do tohoto typu filmu přesně pasující. Ústřední čtveřice skvěle doplněná Janem Budařem a Janou Plodkovou přesně odhadla své kvality a přínos pro český film a sehrála neskutečnou parodii, v některých chvílích antiparodii, na české filmové prostředí, na české celebrity, na veškerý tvůrčí přístup k filmovému dílu a výrobě filmového díla a pronikla na dřeň filmového umění, viz poslední scéna "mizení" ve filmovém materiálu. Takto pojaté dílo má velký potenciál stát se něčím víc, než jen pouhou klasikou či dobrou tragikomedií. Jednoznačně jeden z nejlepších filmů roku 2012. ()

Schuldiner

Tak...chvílemi jsem se dobře pobavil, ale je to taková ta záležitost, kterou, když neuvidíte, absolutně o nic nepřijdete. Beru to jako pokus o vtipný projekt, který má něco málo do sebe i v těch vážných rovinách, ale i tak to není žádný zázrak, u kterého bych jásal nebo se popadal smíchy za břicho. ()

Disease

Komedie?!? Doufám, že alespoň herci se při natáčení občas zasmáli... Jo, je to postmoderní až na půdu, ale to je tak všechno. Ve finále celkem koukatelné, hlavně forma - škoda, že se technicky takto netočí i smysluplnější filmy. ()

dormouse

Chápu, že je to recese a parodie a film má asi jen osobní význam pro jeho tvůrce, ale proč u toho musí divák tak trpět? A to mám všechny zúčastněné herce moc ráda. ()

fredisek

Konečně český film, u kterého jsem se bavil. I když mi to přišlo moc dlouhé, moc překombinované a chvílemi jsem si říkal, že je to vlastně film pro čtyřčlenné publikum, pány Matonohu, Lišku, Poláška a Daniela, bavil jsem se. A doufám, že Poláci opravdu říkají namísto "španělská vesnice" "český film", jelikož po tom, co uvidí tohle, tak budou říkat Polski film! :D ()

el.zapikano

Kedže v českých filmových reáliach nie som veľmi doma, miestami to pre mňa bola španielska dedina. Napriek tomu že ide o značne experimentálny film, príjemne som sa zabavil a miestami rehotal ako kôň. Dobry pocit z filmu ešte upevnil vynikajúci soundtrack od Midi Lidi: Polski hit. (Lumière) ()

mazadlo

Snaha o Rok Ďábla Petra Zelenky chlapcům moc nevyšla. Je to až příliš černé a to je škoda protože celá garda umí udělat z hovna humor. Nicméně tady jakoby se nás snažila setřít opakovaným klišé a odkazy na jiné filmy. Ono to docela funguje a občas vás něco rozdrtí, že se smíchy počůráváte. Jenže pak přijdou dlouhé zmatené "české" pasáže o ničem, které film degradují na něco čím není. Škoda je hlavně to, že je to zřejmě záměr a já na to naletěl z toho nesprávného směru. Nakonec je to osvěžující dílko, které pobaví ale donutí i zamyslet. Je ale třeba si plno věcí přikrášlit hereckými jmény a plno věcí nevidět. Pro mě zcela exceluje Marek Daniel a Josef Polášek. Kupodivu ani jeden nedostal ve filmu tolik prostoru co třeba postava Pavla Lišky, která už tak zajímavě nepůsobí. ()

Tomu.Ver

Väčší blud už asi z toho nemohol vzniknúť, tak to po 109 minútach natáčania museli vypnúť a nejako ukončiť. Po 15 minútach pozerania to už svrbí a núti to človeka sa pohrávať s myšlienkou to zastaviť a už viac neobetovať zo svojho času. Dávam jeden bod za fakt total blud :) ()

bohemia_regent

Film je každopádně vtipný. Při rozhodování mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami jsem nakonec zvolil vyšší hodnocení za odvahu pustit se do experimentálního tvaru, který přitom není samoúčelný. Celkový pozitivní dojem je převažující, a to i přes různé dramaturgické nedotaženosti - např. v podobě vyšumění motivu (ne)potrestání Pavla Lišky za to, co způsobil svému logopedovi. Anebo nesmyslné používání filmového triku zvaného klíčování, kdy se před modrým pozadím objevují herci, jejichž oblečení obsahuje spoustu modrých prvků - dalo by se to brát jako záměr, který má poukázat na diletantství filmového filmového (tato duplicita není překlep) štábu, ale muselo by to být završeno nějakou pointou, což se nestalo. ()

bobstock

Pokud si herecká sebranka kolem Marka Najbrta přála udělat prazvláštní, nadnárodní film s přesahem a s nehumorem, protože ´´ já nejsem češi´´ :D a nechápu to, pak je splníno. Matonoha vám ukáže jak těžká je řehole herce bez práce a peněz a potvrdí mi, že padesát dílů nováckého Comebacku nebyla žádná výhra. Polášek známý z reklamy na žuvačku bzučí na potkání s jakýmkoliv svatým a neopomene zasejc svoji filosofii hereckého umění. To znamená, že když jsem obléknut jako čůrák ještě neznamená, že jím skutečně jsem. To musím divákovi teprve dokázat. Pavel Liška odpustí, protože u něho jsem do poslední chvíle nevěděl, co vlastně hraje..nebylo mu rozumět. :D Nakonec všemu nasadil korunu schizofrenik Marek Daniel. Natočit tisíce dílů AZ-kvízu musí zanechat nějakou stopu. Jak se asi cítí Aleš Zbořil a Eva Brettschneiderová-Machourková? A právě on předvedl největší herecké umění a i přesto na něho neustále zapomínají, protože Tondu Blaníka si střihl až později. ;) Originální herecko/improvizovaná kaše, jakýsi film ve filmu a o filmu a možná i bez filmu, ale s obrovským nadhledem. 80% ()

kubyno

Experiment, který je řekl bych jakousi vzpomínkovou parodií na všechno možné. Smysl pro humor sice je celkem specifický, ale nemyslím si, že pro úzkou skupinu lidí. Podle mě se člověk může nejvíce bavit, když zná blíže ústřední hereckou čtveřici - film je totiž prošpikován parodickými fórky na ony herce. Chlapci si tam dělají srandu ze všech svých možných televizních i netelevizních počinů a než nějakým "kurva přesahem" jsem se opravdu bavil tou sebeironií a parodií na sebe, na filmování a na všechno možné. ()

LuccinyFilmy

Tento film o filmu o filmu mě sice párkrát pobavil, ale když už od 50. minuty kontrolujete hodinky a počítáte minuty do konce ... ze zábavy se velmi rychle stane povinnost odsedět si to tam a čekat na ten jejich přesah. ()

Brejlil

Tak co s tím, bratři Poláci? Tohle je opravdu "český film" i pro mně. Co je pravda, co je mystifikace, kde končí legrace a začíná katarze, jaktože to až do konce pořád vypadá, jako že se to teprve má rozjet a pak je najednou konec, proč se szukatelna Kasja neukáže v celé kráse, zatímco pánové jsou na plátně nazí pořád atd. apod. Mám to vidět ještě jednou s plně zapnutým mozkem, nebo to mám odepsat jako naprostou kravinu? Je to dobré nebo ne? ()

BorisHron

Souhlas s Civalem. Je to vtipnej a osobitej film - což samo o sobě podle mě k tomu, aby byl film dobrej, stačí. Mohlo to bejt kratší. A konec se mi extrémně nelíbil - připomnělo mi to nějaký xy ultra-amatérský studentský představení. To, jestli to mělo nebo nemělo nějakej hlubší význam/sdělení, považuju za dost irelevantní. ()

waits

Záměrný chaos, ve kterém je namícháno kde co, se stěžejní linií, oprašující "film ve filmu" (postavy komentují práve natáčený film, přičemž záběry se prolínají, až vzníká podivně zapletená míchanice viz třeba Woody Allen - Whats Up, Pussycat? nebo skeč Monty Pythonů). Budařův režisér jakoby vypadnul z filmu Ve stínu upíra, závěr je horrovým odkazem Blair Witch atd. Kupodivu, přes všechnu záměrnou nejasnost film docela dobře drží pohromadě , vtipy jsou vtipné (česko-ploské rozhovory) a zápletka nosná. Na všechny účinkující mě bavilo se dívat, a to třeba Najbrta nebo Poláška obyvkle sleduji s mírným despektem. Trojici Najbrt, Geislet, Tuček se skutečně podařilo vymyslet cosi kaufmanovského a naštěstí k tomu nemusím napsat ""česky kaufmanovského", abych dal najevo, že jde jen o snažívý, ale nepovedený pokus. Liška se ve filmu stěžue, že by rád nabídnul divákovi "přesah''. Tak tedy, ten jsem tam nenašel. Ale švanda to podle mých měřítek byla náramná. ()

Tigran

Fiktivní polodokumentární film o tom, jak borci z Brna točí fiktivně pravdivý film sami o sobě... eh... no prostě mindfuck. ()

IvcaSammet

O hodnocení jsem docela dlouho uvažovala. Nakonec jsem sem se rozhodla pro to vyšší, protože přece jenom mě některé scény docela dost pobavily. Celkově se mi ale tato podivná slátanina moc nelíbila. Možná je to i tím, že neznám ani soukromé životy této čtveřice, ani jejich minulost. Na film bych se možná ani nikdy nepodívala, nebýt maličké role Kryštofa Hádka. Každopádně film už víckrát vidět opravdu nemusím, i když jsem ho možná nepochopila tak, jak čtveřice zamýšlela ... ~~~ EDIT 8. 11. ~~~ I přes to, že jsem tvrdila, že už se na film nikdy nepodívám, jsem mu přece jen dala ještě jednu šanci ... A sama jsem sebe dost překvapila. Od doby, co jsem film viděla, jsem si opravdu velmi oblíbila jak Josefa Poláška, tak Marka Daniela, takže se pro mě stal film o hodně zajímavější. A protože jsem už věděla, co přesně od filmu čekat, nezabývala jsem se dějem, ale vším okolo ... A musím se přiznat, že jsem film opravdu pochopila až po jeho druhém shlédnutí. Je sice pravda, že ujetý konec byl na mě prostě opravdu moc, ale jinak se mi film docela zalíbil ... Nevím, jestli je úplně stoprocentně čtyřhvězdičkový, ale za mé předchozí "špatné" hodnocení si je snad i Polski film zaslouží ... ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

Best Film Fest 2012

Best Film Fest 2012

08.12.2012

Volné seskupení čtyř klasických artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a Mat pořádá od 13. do 19. prosince tohoto rokuBEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů… (viac)

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Ve dnech od 29. června do 7. července se uskuteční již 47. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Na nejvýznamnější filmové akci ve střední a východní Evropě budou mít diváci… (viac)