Jak to viděl středověk

• Česko Jak přemýšlel středověký člověk (viac)
Veľká Británia, 2010, 4x59 min

Réžia:

Nat Sharman

Středověkem je míněno období mezi koncem starověku a antické civilizace a počátkem novověku, tj. přibližně od 16. století. Ve čtyřdílné britské sérii vás zveme na vzrušující výpravu do srdcí a mysli našich předků. Proč lidé věřili v ďábla, bylo tehdejší pojetí lásky ženám na obtíž nebo jim pomáhalo, jak chutnala tehdejší moc? Připojte se k nám a pátrejte po tom, co motivovalo jejich vášně a činy, co formovalo jejich myšlení, tvořilo jejich životní styl. Nabízí se i překvapivé srovnání s naší současností. (oficiálny text distribútora)

nickymilka

Fraktální má naprostou pravdu. Je to zajímavé na poslech, ale vizuelně dost bída. Líbivé obrázky anglických hradů, které se střídají s anglickou krajinou. Celé podbarvené dost slabou hudbou. Nejsou zde žádné rekonstrukce toho, o čem průvodce vypráví, což je škoda, protože koukat na relativně ošklivého angličana a pár obrázků z kostela mě moc nebaví. Nicméně poslouchat se to dalo. ()

otík

Třetí díl tohoto dokumentu se věnuje sexu ve středověku a především jak se na něj dívala církev. Je to silně kontroverzní téma, neboť dnes jen těžko můžeme hodnotit něco, co se v historických kulisách a vidění světa odehrávalo. Přesto autoři nabízejí pohled, který ukazuje, že svět byl v oblasti sexu stejně zkažený jako je dnes a že se o tom dokonce mluvilo stejně veřejně. Církev se k tomu musela vyjádřit, vždyť měla v té době hlavní slovo. Dnes už můžeme pouze spekulovat, zda to dělala dobře či špatně. Zajímavý dokument, občas dokonce některé věty až nechutné, ale jistě stojí za sledování. ()

gudaulin

Dokumentární sérii odvysílala ČT2, ale svým zpracováním by seriál slušel spíš komerční stanici. Je to takové povrchní, s lacinými efekty, ne sice vycucané z prstu, ale výběrem informací a zpracováním přece jen tendenční. Pro běžného diváka sice dostačující, ale fanouška historie to určitě neobohatí. Celkový dojem: 50 %. ()

Jungolink

Neviděl jsem tuto dokumentární sérii celou, nicméně si ji po dvou dílech dovolím ohodnotit a okomentovat: první díl o (bez)moci (bez)mocných sice na jednu stranu dobře popsal některé základní mechanismy a principy středověkého světa (wergeld, Reisekönigtum), bohužel ale s pomocí nešťastně zvolené terminologie či zjednodušených vysvětlení. Další díl (téma „Sex“) mě naštěstí příjemně překvapil, tato problematika se autorům podařila probrat pouze s výjimečným zjednodušováním či pranýřováním doby a jejích poměrů. Ke shlédnutí ostatních dílů se během času snad ještě dostanu... ()

Marze

Je to velmi barvité nenudné líčení. "Pokud jste zabili rolníka, zaplatili jste 200 šilinků, tedy zhruba cenu 40 krav. Když jste zabili šlechtice, uhradili jste řízných 1200 šilinků". Je zde líčeno klasické rozdělení středověké společnosti na "ti kdo se modlí"(mnichové a kněží, 5% populace), ti, kteří bojují (rytíři a šlechtici, 5%) a ti , kteří pracují. "Rolnická třída byla brána jako pracující a množící se stádo. Hrabě a baron mohl své nevolníky prodávat jako dobytek" dozvíte se. Pejskaře nepotěší věta "pokud pes neprošel hlavou měrky a byl tedy moc velký, odsekly se mu špičky tlapek, aby nemohl pronásledovat královskou zvěř.". U člověka zabití jelena či laně se trestalo oslepením, kastrací nebo smrtí. ()