Jan Mayen - náš (?) ostrov

Krátkometrážny / Dokumentárny
Slovensko, 2010, 36 min

Réžia:

Pavol Fabian

Jan Mayen je malý neobydlený vulkanický ostrov nacházející se v Arktidě. Dostat se na něj dá jen jachtou. Mezi našinci o ostrově koluje fáma, že by si na něj mohlo dělat nárok Česko resp. Slovensko. Na ostrově sa nachází 2 277 metrů vysoká, věčně zaledněná sopka – nejsevernejší aktívní vulkán na světě. V minulém roku na něj vykonali (česko)slovenský prvovýstup dva Slováci. (oficiálny text distribútora)

FritoleXx

I když má Pavol Fabian nějakou tu tvorbu zasebou, tak je především cestovatel, ne filmař. Jde to poznat jak na vcelku amatérském zpracování, tak i na jeho komentáři, který je tak trochu monotóní. Důvod, proč by si Slovensko (resp. Československo) mělo nárokovat tohle území je dnes trochu stupidní a nevidím důvod proč se tím zabývat. Naštěstí to nejspíš pochopil i sám Fabian a tomuhle tématu se věnuje pár minut. Ve výsledku je to tak zajímavý dokument o Slovenském prvovýstupu na Beerenberg s informacemi kolem ostrova a jeho historii. Jednoduše "Hele, jsme jedni z mála kdo tam byli a byla by škoda nemít nějaký záznam". A proč taky ne.. :) ()