Pozemšťané, koho budete volit?

(TV film)
  • USA Earthlings, who are you voting for? (festivalový názov)
všetky plagáty
Ukážka z filmu

Dokumentární projekt, jehož tvůrci jsou lidé, kteří se obtížně orientují v okolním světě, neboť mají mentální hendikep. To jim ale nebrání v tom, aby neměli originální a neotřelý pohled na dění kolem sebe, citlivost, zvídavost i drzost, vše potřebné pro povahu dokumentaristy či dokumentaristky. V šestiměsíční dílně o. s. Inventura vznikal pod vedením Lindy Jablonské film, který dokazuje, že i lidi s mentálním postižením se mohou ve veřejném prostoru orientovat a mít politický názor. Štáb sledoval jev, který se týká každého z nás - voleb do Poslanecké sněmovny ČR. Účastnil se předvolebních mítinků, natáčel ankety s občany i politiky na témata, která jsou v jiných médiích přinejmenším neobvyklá. Externí kamery zaznamenaly veškeré dění kolem, reakce ochranky, příznivců nebo odpůrců politických stran. Štáb také zjišťoval, zda politická korektnost a předvolební sliby nejsou jen prázdnými hesly, pokoušel se odhalit, nakolik je dvacet let po revoluci v českém člověku stále zakořeněný předsudek vůči všemu, co není „úplně normální“. (karl76)

Ukážka z filmu

Missi84

Otázka: Kdo je největší mimozemšťan v rámci české politické scény je naprosto dokonalá. Musím přiznat, že jsem se občas za naše politiky a některé účastníky (zvlášť na volebních veselicích KSČM) musela stydět (například když tvůrce dokumentu označovali hanlivými výrazy a nezklamal ani Tomáš Vandas). Zajímalo by mě, co říkali, když se viděli včera v televizi. Lidé s mentálním handicapem vnímají svět odlišně a myslím si, že stojí za to se s tímto odlišným pohledem občas i seznamovat. Dávám čtyři hvězdičky, neboť bylo zábavné tento dokument sledovat. Příště bych jej použila místo volebních kampaní. ()

Yojimbo

Svou zábavností, upřímností a "jiným pohledem" mě tento dokument naprosto odrovnal. Tleskám tvůrcům/vystupujícím, odvedli skvělou práci, protože nám představili politiky a jejich voliče z jiného úhlu. Tohle není politická agitka, byť nejlépe z toho vyšly pravicové strany. Naopak voliči komunistů se projevili, jak jinak, jako totální burani... ()

anitae

Dát mentálně postiženým spoluobčanům kameru a nechat je točit předvolební kampaně je odvaha. Dělnická strana s hláškou "Ty poputuješ... " Schwarzenberg potěšil s oplatkama a komunisti nezklamali - Redaktor: "Jsou komunisti součáští vesmíru?" Stánkaři na komunistický akci: "Jdi s tím do prdele.... Vyfič." Redaktor znova: "Jsou komunisti součástí vesmíru?" Stánkař: "Přestaň tady pištět a jdi do hajzlu! " Redaktor: "Tak mi neříkejte, to mi vadí." Stánkař: "Tak jsi do prdele, když ti to vadí..." Redaktor: "Dobře..." Tak nevím jestli je to k pláči, nebo k smíchu. ()

czejny

Výborný námět. Lidé s mentálním postižením zkoumají naší politickou scénu těsně před volbami. Nic nedovede politiky vyvést z míry víc, než prosté otázky, o nichž si každý myslí, že na ně každý zná odpověď. Navíc sympatické zahrávání si s mimozemskou sférou, když se jeden z aktéru ptá kolemjdoucích, kdo z politiků je největší mimozemšťan, když v tom se za ním na celoplošné obrazovce zjeví mistr Paroubek. Milé, vtipné, vede k zamyšlení. Škoda, že některým politickým stranám nebylo věnováno zrovna příliš prostoru, v němž by se mohli ukázat v ostřejším světle. ()

TomasKotlant

Výborný námět, který je věrně přenesen do výsledného filmu. Krásný důkaz o tom, že hendikepovaní lidé mají často mnohem objektivnější a pochopitelnější názory, než lidé, kteří se považují za zcela normální. Akorát místy je lehce na pochybách, zda je dokument zcela objektivní, zejména co se týká mítinků politických stran. *** Ve zkratce: Pozemšťané, správná volba. ()

• Ocenění na MFDF Jihlava : Cena diváků. (mr.filo)