Vrabčáci

• USA Sparrows

Zámožný, ale velice krutý Mr. Grimes si na své farmě v bažinách na jihu USA vydržuje skupinku chudáčků malých sirotků a chová se k nim jako k otrokům. Nutí je pracovat na své zahradě. Dohlíží a pečuje o ně nejstarší dívka, krásná Molly. Skupina lidí pod Grimesovým vedením unese Doris, malou dcerušku bohatého muže, a ukryjí ji blízko za farmou, očekávajíce výkupné. Když je farma obklíčena policií, Grimes vyhrožuje, že Doris hodí do bezedné bažiny. Ale Molly se rozhodne malou Doris a s ní i svou skupinku dětí zachránit... (ČSFD)

Aleee89

Tento němý celovečerák jsem si vybrala především proto, že jsem chtěla vidět hrát jednu hollywoodskou legendu, a to Mary Pickford. Nezklamala mě. Působila na mě jako taková rozpustilá mrška, ale hodná. Film mě celkem bavil a zaujal, přece jenom jsem podobný námět ještě neviděla (myslím hlavně v němém filmu), ale nevybavuju si to momentálně ani v jiných filmech. Mělo to spád a náboj, člověk se nenudil. Svou sérii třiceti němých celovečeráků, které musím zhlédnout ke zkoušce, jsem zakončila dobře. Takže sice chvíli němé filmy nechci ani vidět, ale tento prozatím poslední ve mně zanechal dobrý pocit a časem se určitě zase na nějaký podívám. ()

Babous

Legenda němého Hollywoodu (a jedna ze zakladatelek studiového systému) Mary Pickford ve své typické roli - sladká nevinná holčička s dobrým srdcem. Příběh je sice plytký a předvídatelný, ale kouká se na to dobře i díky parádně odpudivému záporákovi a atraktivnímu prostředí bažin (ti aligátoři!). Je ale samozřejmě nutno přiznat, že na filmu je znát doba vzniku a přehnaně sladký konec dnes působí až úsměvně, stejně jako náboženské motivy. ()

dwi

Uzurpátorský a mamonářský Mr. Grimes vlastní hluboko v močálu farmu, na níž nutí pracovat nezletilé sirotky. Pod tyranovou nadvládou jsou nuceni dělat mladé děti, které se starají o jeho zahradu. Prvorozená Molly (Marry Pickford) se snaží ostatním ulehčit toto živobytí vírou v Boha a poťouchlými hrami. Jednoho dne poskytne Mr. Grimes za tučný výdělek azyl pro unesené dítě. Když se smyčka začne stahovat a policie je stále více na stopě, despota se chce zbavit veškerých důkazů. Molly musí neprodleně jednat. Útěk přes zrádné bažiny prolezlé nenasytnými krokodýly je jediným možným řešením. S andělsky nevinnou tváří a plavými kučeravými vlasy si Marry Pickford zamilujete už v prvních minutách. Škodolibé výrazy malých vítězství prolíná s ublíženými gesty a srdceryvnou mimikou. Nezvyklá role, v níž opustila prototyp komediálních slečinek a dramaticky ztvárnila „matku“ deseti sirotků, oživila hereččin repertoár a ukázala, že v Marry je opravdu ukryt herecký talent. Neodpustitelný ovšem zůstává konec, který okatě a sentimentálně směřuje k přeslazenému happy-endu. Slza štěstí mi však neukápla. ()

VanTom

Nelze samozřejmě nahlížet na takto starý (ještě němý) sentimentální "dickensovský" příběh bez dobových brýlí naivity, grotesky a "pánbíčkářství" (jemnocitně jímavá scéna smrti nemocného batolete - kdy si jej jakoby ve snu odnese Hospodin - by se však dotkla i bez nich). Jinak 34letá diblíkovská hvězda roli nezletilého sirotka viditelně přerostla a vůbec si nedokážu představit, jak by snímek obstál bez padnoucí nové hudby (Jeffrey Silverman). S ní, s těmi brýlemi a také s krásnou studiovou výpravou (farma uprostřed močálů vypadá jako skutečná - i s živými aligátory) stále zabaví dobře i přes prostoduše přešťastný konec. ()