Detektiv Thorne: Ospalá dívka

• Veľká Británia Thorne: Sleepyhead

Při rutinním policejním zátahu je náhodně objevena mrtvola mladé dívky, která byla zavražděna neobvyklým a komplikovaným způsobem. Při následném vyšetřovaní se objeví další tři shodné případy. Současně je v místní nemocnici hospitalizovaná dívka, která nese stopy obdobného útoku. Ta je ale ve vegetativním stavu neschopná jakékoli komunikace. Vyšetřovaní se ujímá detektiv Tom Thorne, který věří, že dívka je jediným klíčem k dopadení pachatele. Po čase skutečně nalezne způsob, jak s dívkou komunikovat, ale jak vyšetřování nabírá na obrátkách, Thorne poznává, že vyšetřovaní případu by mohlo otevřít i staré osobní rány... (Šakalík)

rikitiki

David Morrissey je charismatický herec, který by scénu utáhnul už jenom tím, že by se v ní objevil. On ale navíc i hraje. Ani ostatní herci se nenechají zahanbit. Režie využívá motivu paralyzované dívky s omezenými možnostmi vnímání. Její pohled na svět, stejně jako vzpomínky dalších postav, představy a dedukce halí do mlžného oparu nezřetelných snů, kde se jen sem tam na okrajích objevují jasnější body, ze kterých detektiv pomalu skládá obrázek vraha a jeho motivu. Zvuky někdy záměrně přesahují do dalších obrazů, což působí trochu samoúčelně, ale aspoň je to zpestření, proti stereotypu mluvících hlav známých z českých inscenací. _____ Totální průšvih je ale scénář. Je hloupý, nelogický a tak obtěžkaný různými zvrácenostmi, ze země vydupanými náhodami a nesmyslným jednáním postav, že už překročil hranici nechtěné parodie. Autoři určitě nechtěli, aby se u téhle detektivky diváci smáli, ale alespoň u mě se jim to nepovedlo. K tomu to ještě doráží příšerný dabing. (Safra, můj komentář č. 1500) /23. 12. 14./ ()

bouncer

Thorne je solidní detektivní minisérie, celkem typická pro současnou britskou tvorbu. Hlavní postava je vypadá vcelku geniální, ale ve výsledku trochu neschopná. Stejně jako zbytek policii. Rozjezd je dost pomalý a takový rozpačitý, ale ke konci prvního a během druhého dílu atmosféra houstne a divák je krásně vtažen do děje. Slušné 3*. ()

Slartibarkfast

Lehce nadprůměrná detektivní záležitost, kterou sráží roztřesená "dramatická" kamera a mírně nedoladěný scénář. Když si přečtete obsah, dozvíte se prakticky vše, tedy asi není třeba nějak pitvat příběh. Herci odvedli solidní, ale nijak výjimečný výkon. V napětí se vás snaží udržet až do konce, ale to jediné podstatné, a to je rozřešení otázky pachatele, vás nakonec moc neuspokojí, ačkoliv je to asi to poslední, co vás udrží u obrazovky. Snad vám tedy bude alespoň líto oné spící dívky, která příběh uzavře. 65% ()

Šakalík

Tak takhle by to šlo. Trojdilný thriller Thorne je typicky britský (tj. dobrý), hodně napínavý a pln dějových zvratů. První díl je takový poznávací, i když s náležitě vyostřenou pointou, ve druhém začíná přihořívat, ale to pravé ořechové přijde až v závěrečném, třetím díle, kdy jsem napětím skoro ani nedýchal, i když mi ten konec přišel trochu zbytečně uspěchaný. Člověk se neubrání srovnání s jiným letošním britským detektivním projektem - s Sherlockem. Thorne je přece jen více řekněme světský a méně mysteriózní, nicméně to asi není vůbec na škodu, protože pak o to víc působí reálněji. Za zmínku určitě stojí mimořádně povedený casting, protože všechny postavy jsou velmi charismatické, uvěřitelné a hlavně dobře zahrané. Už se těším na další trojdíl pod názvem Thorne: Scaredy Cat. ()

wikked

Britové nezahálí a po Sherlockovi, Whitechapelu a Lutherovi tu je další minisérie, kde se v tradičně pochmurné atmosféře detektivové pouští do honby za vrahem. Rozjezd je nadějný, až na podivně naroubovaný vztah s krásnou Nataschou McElhone, ale v závěru oproti výše jmenovaným trochu ztrácí dech, co se týče rozuzlení a uzavření děje. ()