Dao Jian Xiao

• Čína 刀见笑

(mOnkey)

Totálně odvázaná podívaná, která po vás nevyžaduje nic, než abyste se pohodlně usadili do křesla a vypnuli mozek. Nic víc na tom není a na nic víc si to ani nehraje. Spokojenost. 70% ()

Gongren

Docelá dobrá oddychovka, místy na mě osobně až moc svérázná a ulítlá, ale přece jenom i to se od asijského filmu, u kterého je napsán žánr akční/KOMEDIE, trochu čeká. ()

MaedhRos

Na kontinentální poměry nezvykle odvázané - místy až moc. Šílená postmoderní variace na bhavačakru má solidní potenciál k tomu jak nadchnout, tak naprosto otrávit. Mě osobně příběh o prokletém sekáčku ukutém z nejslavnějších mečů jianghu (a o jeho jednotlivých majitelích) dojímal i bavil - a přestože všechny ty stylistické vylomeniny a fórky byly občas poněkud nadbytečné (a nedá se o nich říct, že by člověk něco podobného už párkrát neviděl jinde), většinou působily docela svěže. Srdcem filmu je bezpochyby příběh o pomstě - nejen proto, že je víceméně ukotven v centru vyprávění - ale i proto, že je patrně nejemocionálnější (a IMHO nejvyváženější a nejzdařilejší filmařsky). Nebo se mi možná nejvíc líbil prostě proto, že je o pomstě. A o žrádle. O spoustě žrádla. A k srdci jedině přes žaludek, znáte to (a když vaří Masanobu Ando, je to o to lepší...;-]). To ovšem neznamená, že by příběhy o chamtivosti a o touze byly špatné. Story o chorobně ambiciózním šermíři je stylová lahůdka; a příběh láskou zpitomělého řezníka v sobě docela příjemně snoubí zavile poťouchlý humor se starosvětským sentimentem - a byť je ze všech tří linií nejslabší, oplývá řadou povedených momentů. (Vyžaduje ovšem opravdu solidní toleranci pro bawdy slapstick made in China.) Dao jian xiao je šíleně over-the-top téměř ve všech ohledech a při všem tom zbrklém entusiasmu velmi často brká o vlastní nohy. K dokonalosti mu hodně schází - nebo spíš přebývá - a Wuershan se rozhodně má čemu učit, ukázněnosti a autocenzuře v první řadě... Ale já jsem spokojená. Butcher - 65%; Chef - 100%; Swordsman - 80% - ve finále to dělá 8/10 EDIT: A po druhém zhlédnutí se mi to jeví jako ještě lepší. Mozek doporučuji NEvypínat. Om mani päme hung. ()

• Dao Jian Xiao možno vnímat jako (pravda, poněkud rozjívenou) buddhistickou alegorii: Každý ze tří příběhů má svoje "ikonické zvíře" - řezníkův příběh (Touha) prase, kuchařův příběh (Pomsta) hada a příběh šermířův (Chamtivost) kohouta. V buddhismu jsou tato tři zvířata symboly pro tzv. "tři jedy", jež jsou zdrojem zla a utrpení. Ve středu bhavačakry (kola života) se nacházejí prase, kohout a had - zvířata zastupující tři jedy, jež udržují koloběh znovuzrozování a utrpení v chodu: prase je symbolem nevědomosti (moha), had symbolizuje nenávist (dvesha, dosa) a kohout chamtivost a touhu (lobha). (MaedhRos)