Idiot na cestách

• Veľká Británia An Idiot Abroad

Ricky Gervais a Stephen Merchant říkají, že Karl Pilkington je kulatý, dutohlavý blbeček na úrovni šimpanze, klaun a idot. Ve skutečnosti jsou ale dobří přátelé. Jen si z něj rádi dělají legraci. A pořad Idiot na cestách je zatím nejdražší způsob, jak si z něj utahovat. Posílají ho zhlédnout nových sedm divů světa a nechávají ho zakusit věci, které by normální "zápaďan" nikdy neudělal. Díky tomu vznikl naprosto netradiční dokument, ve kterém můžete vidět divy, jaké opravdu jsou a jaké prostředí jim přiléhá. Mnoho informací se o nich nedozvíte, ale zato zjistíte, jaké to je, muset sníst žábu, sedět v autobuse plném plivajících lidí do pytlíku, jet několik hodin na velbloudu, bydlet ve věčně hlučných městech nebo džungli, a to vše s komentáři člověka, který opravdu nerad opouští své pohodlí a právě toho se mu vůbec nedostává. (sluppka)

Recenzie používateľa honajz2 k tomuto seriálu (18)

Idiot na cestách (2010)

Bál jsem se, že z toho vypadne přihlouplá kritika jinakosti ostatních národů, ale naštěstí jsem se nemohl více mýlit. Karl je prostě člověk, co nerad leze ze svého domu a kterého Ricky a Stephan hned třikrát pošlou na cestu kolem světa, přičemž vše nespokojeně komentuje, neustále hláškuje, ale za celou tu dobu se nikdy nestane, že by se těm cizincům vysmíval. Naopak má spíš upřímný zájem o to, proč ti lidé dělají co dělají, jen to nikdy nechápe a komentuje to. Z toho plyne veškerý humor a ten je opravdu geniální :D Ricky a Stephan to Karlovi ještě ztěžují a zařizují mu v každé zemi bizarní úkoly, ale i přes to, že občas jsou v tomhle konceptu moc na sílu, tak stále ve většině případů spíš fungují než naopak. Podrobněji u jednotlivých epizod. 4* ()

Série 1 (2010) (S01)

Jak jaká epizoda, ale spíš je mi ten projekt sympatický než naopak. Tak snad druhá série zůstane aspoň má stejné úrovni. Podrobněji u mých komentářů k jednotlivým epizodám. Slabé 4* ()

China (2010) (S01E01)

Podle prvního dílu úplně nevím. Tak je to sice skoro vždycky u každého seriálu, který rozkoukám, takže už postrádá smysl psát to u každého pilotu který vidím, ale nějak ten komentář začít musím, že. Mě totiž přijde, že jestli se nad tím někdo hlavně baví, tak Ricky Gervais (o kterém vím jen to, že existuje a jinak jsem od něj nikdy v životě asi nic neviděl) a ten Stephan, kteří když s ním mluví, tak se co chvíli smějí, abychom všichni věděli, že ten Karl má být vtipný, áno?, ale když už dojede do té Číny je to takové, že občas pronese trefnou poznámku, občas docela vtipnou, jindy zase nevtipnou a byla tam i jedna trapná. A aby to nebylo moc obyčejné (byť ten námět je sám o sobě všechno, jen ne obyčejný), Ricky se Stephanem zajišťují Karlovi nějaké ty bizarní zážitky a tam to taky funguje jak kdy a jak co. Celkově mi to nepřijde špatné, ale zatím si myslím, že ten nápad vypadal skvěle spíš na papíře a klidně by to mohlo být i o takových 10 minut kratší. Nevím, jak moc mě to bude pamatovat, ale nějaké díly ještě určitě dám. 3* ()

India (2010) (S01E02)

Mnohem lepší, než předchozí díl o Číně. Jestli jsem se něčeho bál, když už jsem se do toho rozhodl pustit, tak toho, že to bude tupá sranda pro tupé publikum, která se tupě vysmívá cizím kulturám a lidem v nich žijících. Naštěstí to ale neplatí. Karl není idiot doslova a moc dobře si uvědomuje, že je to prostě jiný svět a že ti lidé se chovají úplně jinak než v Anglii, ale že v tom nemají problém žít a že jsou v tom v rámci možností vlastně šťastní. Často ty jejich zvláštnosti komentuje ironicky, ale nikdy ne vyloženě urážlivě. Je to dobře vybalancované a to na tom všem cením, protože v takový koncept jsem skrytě doufal. Ještě nebudu na základě jednoho dílu jásat, ale Karlovo putování po Indii mě bavilo, mělo něco do sebe a co mi bylo sympatické asi nejvíc, tak to, že se Karl zajímal spíš o to, jak tam ti lidé žijí, než o profláklé turistické destinace. Myslím si - nebo to tak aspoň vypadá - že Taj Mahal byl z toho, co tam zažil, to nejmíň zajímavé. 4* ()

Jordan (2010) (S01E03)

Začátek s inscenovaným teroristickým únosem mi přišel spíš trapný a až moc bořící hranice celého konceptu, ale až na něj tahle epizoda fungovala stejně solidně jako ta předchozí o Indii. Navíc Pilkington má v závěru dost zajímavý postřeh a přijde mi, že jinak to žádný idiot rozhodně není... jen holt nesnáší cestování :-) 4* ()

Egypt (2010) (S01E05)

Pro mě zatím nejlepší epizoda. Takhle vám Egypt cestovky opravdu nevykreslí a některé jeho "přednosti" tu jsou ukázány jako opravdu protivné (jako třeba arabské smlouvání cen) a popravdě tomu nemám problém věřit. Asi bych se tam nevydal, ale bylo zajímavé tu krajinu poznat takhle neotřelým a vtipným (a přitom NE výsměšným) pohledem :-) 5* ()

Brazil (2010) (S01E06)

Sice vtipné, ale zbytečně přehnané v rámci svého konceptu - popravdě mi přijde, že Karla poslali za samými zvláštními existencemi a "pravá Brazílie" to tak úplně nebyla... Silné 3* ()

Peru (2010) (S01E07)

Ještě slabší epizoda než Mexiko. Karla prostě poslali do džungle, kde se mu to samozřejmě vůbec nelíbí, ale nic jiného pak vlastně nepřijde, jen dlouhá návštěva domorodého kmene s kanibalskou minulostí. Čekal jsem, že ho aspoň jednou strčí do nějakého města, kde bych zase poznal Peru tak, jak ho v katalozích neuvidím, protože kromě Machu Picchu a džungle se na první pohled zdá, že nic jiného nenabízí, ale tak co už... Slabé 3* ()

Karl Comes Home (2010) (S01E08)

Komentovaná clipshow, která naštěstí není tolik o jichž viděných klipech, jako právě o komentářích k nim. Ricky Gervais se sice nezapomíná smát úplně všemu, co Karl řekne, aby diváci náhodou nepřehlédli nějaký fór, ale naštěstí to dojem tolik nekazí a i když tu ani Karl nepůsobí tak zajímavě jako v předchozích dílech, stále se jedná o celkem pěkně shrnutí. Tak jako tak bych tuhle epizodu řadil přesně uprostřed. Slabé 4* ()

Série 2 (2011) (S02)

I za mě je druhá série lepší než ta první. Hlavně tu Ricky a Stephan nehnali Karla do obrovských bizarností tolik na sílu a díky tomu ten koncept fungoval o něco lépe. 4* ()

Desert Island (2011) (S02E01)

Karl mi tu byl místy krapet nesympatický a až moc ufrflaný, Ricky se Simonem ho zbytečně nutili do bungee jumpingu, ale nemůžu si pomoct, celé to bylo tak moc vtipné a plné skvělých hlášek, že bych to podhodnotil, kdybych nedal plný počet :D Slabých 5* ()

Trans-Siberian Express (2011) (S02E02)

Minimálně ruská relaxační metoda skrze doslovné zahrabání zažívá je něco skutečně nevídaného :D 4* ()

Whale Watching (2011) (S02E04)

SPOILERY Spíš depka než sranda. Karl chodí po Aljašce, kde není moc co bizarního dělat, takže aby ho Simon a Ricky nějak zaměstnali, neustále ho otravují s prohlídkou prostaty (na kterou se tu bůhvíproč klade strašný důraz, asi aby to bylo vtipné za každou cenu) a když už se dostane na pozorování velryb, což je asi první věc, na kterou se upřímně těšil, dostane mořskou nemoc a má z toho prd. Bez připomínek Rickyho a Simona by se to dalo brát, sice úplně jinak než klasicky, ale dalo, jenže ta snaha vybudovat tam za každou cenu humor byla křečovitá a udělala z toho takový patvar. 3* ()

Route 66 (2011) (S02E06)

Karl objevuje Ameriku. Poznává novodobé hippies a mazlící party, Amiše, účinkuje v muzikálu nebo dokonce letí na křídle malého letadla, protože jinak by musel vystupovat v gay baru. Něco mi opět přišlo, že je tam zbytečně na sílu přidané, ale jinak jsem bavil solidně, podobně jako u minulého dílu. 4* ()

Climb Mount Fuji (2011) (S02E07)

Tak Japonsko vyloženě vybízelo k tomu, aby tam Karl zažil spousty bizarních věcí, ale celkový dojem bohužel shazují trapné telefonní poznámky Rickyho a Stephena. Jinak ale povedené, bavil jsem se dost. 4* ()

Karl Comes Home (2011) (S02E08)

Tenhle "návratový" speciál mohl být klidně za plný počet, nebýt trapného Gervaise a jeho urputné snahy dohnat Karla na prohlídku prostaty. Navíc čím déle jsem ho tady poslouchal, tím větší mám pocit, že Davida Brenta ani nemusel nijak zvlášť hrát, protože on bude možná v realitě úplně stejné hovado... Ale závěr se hodně povedl a Karlův teleshopping je určitě jeden z vrcholů celé série :D 4* ()

Venice (2012) (S03E01)

Docela nuda. Karl dostal společníka, liliputa Warvicka, který se chová jako normální turista se zájmem pro určité věci, které se snaží po světě vyhledávat, takže je pro tenhle koncept až moc tradiční a normální a Karl do toho hláškuje a stále je ze všeho otrávený, ale se sekundujícím Warwickem rozhodně nejsou sehranou dvojkou, ale samostatným jednotkami, které dohromady tvoří nemastnou neslanou dvojici, která prostě cestuje po světě a tak nějak se snáší... I ten Stephan z toho ustoupil a nevím, co se stalo Gervaisovi, ale tady se automaticky nesmál za vším co kdo řekl a poprvé působil tak nějak... lidsky, ale zároveň bez elánu, jako by se mu tohle pokračování nechtělo dělat. Nevím, nevím, možná radši budu tuhle sérii ignorovat, pokud u mě nedopadne dobře... Slabé 3* ()

China (2012) (S03E03)

Druhý díl se mi zatím nedaří sehnat, tak hodnotím už tenhle a oproti tomu prvnímu se mi líbil. Karl a Wawrick se tu začali docela příjemně snášet a když se špičkují, tak je vidět, že si při tom nejdou vyloženě po krku. Bylo to vlastně příjemné zakončení jak jejich společné cesty, tak i celého seriálu. Jen mě zaráží, že Karla poslali už potřetí do Číny, byť je pravda, že tam je bizarních věcí víc než dost... 4* ()