Vše pro dobro světa a Nošovic

• USA All for the Good of the World and Nosovice!
všetky plagáty

Celovečerní dokumentární film ,,Vše pro dobro světa a Nošovic" je svérázným portrétem malé české vesnice, ve které - jak místní říkají - přistálo UFO v podobě kilometrové stříbřité továrny: korejská automobilka Hyundai. Z vesnice, která se proslavila především kysaným zelím a pivem Radegast, se tak stala průmyslová zóna - největší investice na zelené louce v historii ČR. Mnozí z majitelů polí, na kterých dnes automobilka uprostřed vsi stojí, však dlouho své pozemky prodat nechtěli. Donutil je až nátlak jejich sousedů a anonymní dopis, který odolávajícím sedlákům a jejich blízkým pohrozil smrtí. Filmaři se do Nošovic vrací dva roky po dramatických výkupech pozemků, v době, kdy továrna začíná chrlit levná auta a skrze sedm postav spřádají hravý i mrazivý portrét místa, které se náhle a nevratně proměnilo k nepoznání. - Ožívá tak sociální groteska o poli, na kterém rostou auta. (oficiálny text distribútora)

kaylin

Vít Klusák je dobrý v tom, že dokáže vybrat kontroverzní téma a pak natočit film tak, že vás skoro přesvědčí o tom, že jsou zde lidi, co jsou svině a že je se systémem něco špatně. Ukazuje naivitu lidí, jejich hloupost, ale i ochotu za peníze srát na ostatní. Není to překvapivé, jen je to bohužel pravdivé. A co dokument vyřešil? Nakonec nic... ()

elanius

(27/2016) / Vít Klusák sa naveky zapísal do dejín českej dokumentaristiky trefným Českým Snom a aj v dedinke Nošovice dokázal, že má talent na vtipné, odľahčene pôsobiace spracovanie zložitých tém. Mne sa páči, že sám režisér necháva zhodnotenie problému na divákovi, a nesnaží sa za každú cenu prezentovať subjektívne stanoviská. Záverečná bonusová potitulková scéna je jedna z najlepších vôbec. (7/10) ()

Hanys_

Žádné terno, když vezmu v potaz, že Klusák strávil v automobilce skoro půl roku...a jestli je tohle nejlepší z těch 17 hodin, které tam natočili, tak teda ouvej...Kámen úrazu bych viděl i v tom, že se film hlavně věnuje od pohledu ne příliš bystrému chlapci, ze kterého tvůrci udělali obětního beránka, ovšem názor na něj si každý divák jistě udělal sám. Já mu teda rozhodně nefandil..Celkem chápu mírné nadšení u diváků neznalých situace (přece jen - ještě nedávno jsem to měl do Nošovek 2 zastávky vlakem), ale já prostě čekal víc.. Alespoň, že ta závěrečná reklama byla hodně podařená :) 5.5/10 ()

fremy

Po avízu od Zdeňka Buriana, že Nošovice jsou spíše smutný film, jsem čekal trošku odlišné vyprávění. Naopak se mi dostala pěkná klusákovina. Obě strany mince jsou tu vykresleny jako zábavné postavy. Ta "správná" domácí se snaží brát i po ztrátě svého majetku vše s humorem, kdežto byrokracie korejského Hyundaie se pod správným pohledem jeví jako směšné loutky. Vít Klusák nabádá k zamyšlení a poukazuje na vyšší moc, se kterou mi domorodci sami moc neuděláme. Vše je dobře zabaleno do humorného hávu. Spolu s Českým snem jsou to vysoko stavěné snímky na mém žebříčku od těchto tvůrců, přestože za tímto stojí jako režisér Vít Klusák sám. ()

Dannysek4U

Klika na zajimavy figury, zajimavejch situaci uz bylo o neco min, reklama na zelarnu bozi. A i pres to a pres chvilema prilis okate vycuhujici navodnost nevede tenhle dokument k jasnymu rezultatu a neprinasi ani nic moc novyho. Trebaze pohledna, je to dalsi svejkovina vedouci k poznani, ze prizpusobivost je vecna. Skoda, ze se vic nepracovalo na sledovani stretu asijsky kultury s evropskou, to by me dost zajimalo, a stejne tak by slo celej kus obohatit taky informacne, byt to nebyl Klusakouv stezejni zamet. Kazdopadne zajimava podivana. ()

• Režisér Vít Klusák si kvůli natáčení tohoto filmu udělal řidičák a koupil auto. Nejedná se však o vůz značky Hyundai. (Zdroj: Hypermarket Film)
  • Soundtrack k filmu od kapely DVA bude časem volně ke stažení na webových stránkách filmu. (Zdroj: Hypermarket Film)
  • Podle novinářů se jedná o první český dokument, který se kriticky vymezuje vůči nadnárodnímu koncernu. (Zdroj: Hypermarket Film)