Německé pohádky

O čiperné Markétě (E01)

(epizóda)
Rozprávka
Československo, 1973, 11 min

Dnešní Pohádka pro pamětníky vznikla podle předlohy bratří Grimmů. Vypráví o jedné dívce, která si dovedla poradit s lapálií, kterou ani sama nezpůsobila. Jednou si pán (J. Pehr) pozval k večeři hosta (O. Musil) a služka Markétka (K. Jerneková) se sluhou Kubou (V. Sloup) dostali za úkol postarat se o řádné pohoštění. Jenže to by nesměl být Kuba mlsný – tu upije vína, tu ochutná pečená kuřátka, zkrátka nakonec z večeře nezbylo nic. A co teď? Chytrá Markétka si však s touhle zapeklitou situací věděla rady. Jistě se pobavíte, jak to pěkně vyřešila! (Česká televize)

otík

Markéta slouží u zámožného pána společně se svým nemotorným bratrem. Jednoho dne pán pozve na večeři hosta a chce mít dvě pečená kuřata. Jenže nemotora vše kazí a navíc i sní. Jenže to by nebyla chytrá Markéta, aby tento problém nevyřešila. Vtipné, svižné a pohodové. ()

ostravak30

Čiperná by v tomto případě mohla být jakákoli ženská, protože slabší pohlaví má prostě důvtip v krvi. Škoda takového chlapa, který sežere na co přijde, tím spíš, když z toho kouká lapálie. Zaráží mě ale úplný konec, kdy si pánové všechno řekli a pak se na oba se na sluhy nezlobili. To je moc velký happy end i na pohádku, ne? Že by si panští nechali ujít potrestání dvou poddaných, kteří jim sežrali večeři a ještě je oba pomluvili? ()