Objavovanie Južnej Afriky

• Nemecko In search of southern Africa
všetky plagáty
Nemecko, 2010, 5x53 min

V tomto 5-dielnom dokumentárnom seriáli stretneme obyvateľov Južnej Afriky, Namíbie a Botswany, ktorí nám porozprávajú o ich každodennom živote a zmenách po odstránení apartheidu. Kapské mesto je najstaršie juhoafrické mesto. Prví európski osadníci si tu postavili tábor pred viac než 300 rokmi. Dnes je Kapské mesto divou na úpätí Stolovej hory. Obklopuje ho Atlantický oceán a nekonečné biele pláže. Žijú tu 3 milióny ľudí rôznej farby pleti a vierovyznania. Je to mesto plné protirečení a extrémnych protikladov. Nikde inde nenažíva chudoba a bieda v takom tesnom susedstve s bohatstvom a zábavou. Mesto patrí medzi najkrajšie miesta na svete, no je to zároveň aj jedno z najnebezpečnejších miest. Pre tých, ktorí sa tu presadili, a obývajú napr. Camp Bay, je tunajší život ako sen. Pre obyvateľov černošskej štvrte Guguletu, ležiacej 15 kilometrov od Kapského mesta, je to však skôr nočná mora. Vládne tam chudoba, keďže vyše polovica tamojších ľudí je bez práce, a to aj napriek vládnemu programu "Posilňovania černošskej ekonomiky". Nemôžu si dovoliť navštíviť ani významné pútnické miesto Južnej Ariky, Robben Island, kde bol kedysi 18 rokov väznený najznámejší bojovník proti apartheidu Nelson Mandela, ktorý po svojom prepustení v roku 1990 prehovoril k ľudu a položil základný kameň demokracie v krajine. Tá umožnila v Juhoafrickej republike nastoliť rasovú rovnoprávnosť, no cesta k blahobytu väčšiny černošských obyvateľov je stále ešte ďaleká.
Jednotlivé časti:  1.-Z Kapského mesta do Port Elizabet
2.-Z Reddersburgu do Durbanu
3.-Z iSimangaliso Wetland Parku do Jahannesburgu
4.-Botswana
5.- Namíbia (oficiálny text distribútora)

Autogram

Nie je to dokument ani o zaujímavostiach krajiny ani o prírode ani sa nevyskytujú žiadne zvláštne okolnosti, teda pre mňa dosť nezaujímavé. ()