Jaro na Podkarpatské Rusi

• angličtina Spring in Carpathian Ruthenia (festivalový názov)
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1929, 10 min

Štúdia typov ľudí, krojov, zvykov, tancov, hier a ľudovej architektúry. Film vznikol zo zvyšného materiálu filmu Zem spieva (1933), čiastočne i doublovaním niektorých záberov z originálu tohto filmu. (oficiálny text distribútora)

DavidWark

Hledání a nalézání ztraceného času i části naší země. Velikonoční svěcení potravin rozložených na hrobech mě, nevzdělaného, fakt dostalo. Hned líp chápu, když totéž dělají návštěvníci Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě na 13. zastavení kalvárie. Republika československá byla ve svých počátcích opravdu multikulturní. Závidím klukům z Foglarovy Dvojky, že si tam užívali své skautské tábory. ()

tomtomtoma

Jaro na Podkarpatské Rusi je spíše jen zajímavostí. Okouzlení hornatým krajem je nezpochybnitelné. Chybějící zvukový doprovod nás uvrhne doprostřed sympatického snažení o poezii obrazu. Jaro v rozpuku sil je časem nejsilnější živočišné vášně. Můžeme být nadšeni z československého dokumentu, ale nepřeceňujme toto filmové dílko. Vrcholy samotného tvůrce leží jinde. ()

• Natáčané v Poloninských Karpatoch, mestečku Jasina a obci Ganyč. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)
  • Zachovaná filmová kópia obsahuje anglické medzititulky. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

Dvaadvacátá Ji.hlava: Wenders i libanonský film

Dvaadvacátá Ji.hlava: Wenders i libanonský film

08.10.2018

Sto let Československa a předvolební kampaň Michala Horáčka, Wim Wenders, Jean-Luc Godard, libanonský film i československý orient. Dvaadvacátá Ji.hlava má nabitý program a výjimečné hosty. „Sté… (viac)