Leonard Stöckel

Peter Hudák

Scenár:

Roman Sorger

Igor Kasala

Polohraný dokumentárny film o významnom predstaviteľovi protestantizmu zo 16.storočia, o človeku, ktorého súčasníci nazývali Učiteľom Uhorska, u ktorého študovali hviezdy vedeckého a básnického neba, o človeku, ktorý napísal prvú školskú drámu v Uhorsku, prvé vyznanie viery protestantov, sto rokov pred Komenským písal o škole hrou a obrane hudby, o človeku, ktorý študoval u Luthera a Melanchtona, s ktorými ostal v blízkom vzťahu, o človeku, ktorý je vyobrazený v katedrále vo Wittenbergu medzi dvanástimi najvýznamnejšími protestantmi sveta, a ktorý skoro celý život prežil v malom mestečku na Východe Slovenska v Bardejove. (oficiálny text distribútora)

corona

Ku cti mi vôbec neslúži, že som zaujímavú osobnosť Stockela objavila až tento rok a tak mi na rozšírenie vedomostí padol dobre tento TV film. Dokument celkom dobre mapuje jeho život, hrané sekvencie nepôsobia až tak rušivo ako to býva v polohraných dokumentoch zvykom, jediné čo by som vytkla je že mi chýbalo viac informácií z jeho súkromného života. ()