Cern: továrna na absolutno

(študentský film)
  • USA CERN, or The Factory for the Absolute
všetky plagáty
Česko / Nemecko / Francúzsko, 2010, 58 min

Lidské konání je často ovlivňováno touhou po poznání. Tato touha je sama o sobě pozitivním impulzem a dalo by se říci, že je základem každého pokroku. Přesuneme toto tvrzení na půdu vědeckého výzkumu v CERNu, a podíváme se, jestli platí i tady – a následovně prověříme všeobecnou zkušenost, že lidská hloupost prostupuje každou společenskou vrstvou a v případě elit tvoří potencionální hrozbu. Nový český dokumentární snímek vznikl jako absolventský film Jana V. Sachera na pražské FAMU. (oficiálny text distribútora)

Micro41CZ

Na absolventský dokument obstojné, jinak trochu zdlouhavé, málo informační, ilustrační záběry nic moc. Nejvíc prostoru má tlachání zasloužilých doktorů a profesorů, které často postrádá kloudnou myšlenku a dokument jako celek trochu plave ve slabém konceptu, jako by snad autor nevěděl, co chce všechno říct a představit a čekal, co za něj řeknou dotazovaní. Příště to chce pevnější strukturu, více zajímavostí, hlubší vnik do problematiky a méně vaty. ()

M-arta

Svěží dokument o obřím urychlovači částic u Ženevy ze všech stran a lidech kolem něj. Jako bonus mě už na začátku hodně nadchla grafika pohrávající si s motivem průletu vesmírem, která doprovází hlasový komentář Stephena Hawkinga (doufám, že můžu říkat jeho hlasovému syntezátoru hlas) a geniálně přechází v nadstandartně nápadité titulky s jednoduchým motivem částic. Urychlovač sám jako megaprojekt, neskutečně složitá mašina zepředu, zezadu, zespodu, jako model, v názorech laiků z okolí i těch, kdo o ni pečují a neobvyklá koncentrace nositelů Nobelovy ceny za fyziku naživo ( z osobních důvodů mě moc potěšilo překvapení s Richardem Feynmanem v černobílém záznamu). ()

boshke

Zbytečně moc tlachání. Stejně jako mi nevyhovuje formát válečných dokumentů, kde v křeslech sedí senioři nad hrobem a povídají o tom, jaké to bylo v zákopech, nevyhovuje mi ani povídání jistě zasloužilých vědců; notabene o věcech, které fakt moc nechápu. Zajímavých věcí se v dokumentu vyskytuje minimum, pouze se před kamerou střídají dědové, střídavě hovoříce německy, anglicky, francouzsky, česky a slovensky. A co mne naprosto dostalo, byly titulky při slovenštině; asi kdyby Čech nevěděl, že "vlhkosť" je "vlhkost". V dnešní době československé superstar a talentu, kdy je půlka pořadu na dvou nejsledovanějších (komerčních) televizích v prime-timu slovensky, musí být v dokumentu, na který nikdo nekouká, ke slovenštině titulky. Nevídané... Otázkou zůstává, zda vůbec jde udělat dokument o Cernu v tomto rozsahu zajímavě. Jisté je však je, že panu Sacherovi se to nepodařilo... 50% ()

Subjektiv

Možná nepříliš novátorský, standardních postupů (mluvící hlavy, ilustrační záběry) se držící, nicméně profesiónální a solidní dokument. Vrhá se na člověka silou efektních titulků a podmanivě kovově znějícím Hawkingovým "hlasem", který vyzařuje "technologičnost" doby a CERNské instituce lépe než co jiného. Nejde tedy o pohou povrchní vtahující atraktivizaci, ale vhodnou volbu výrazových prostředků. I titulky vyjadřují základy CERNského bytí - urychlování - a jejich doplnění technicistní hudbou je logickou a zároveň vhodnou volbou. Dokument se podařilo vzácně vyvážit: historický úvod, slavné osobnosti, CERNští vědci, lidé z ulice, technické detaily, záběry CERNu běžného (hostely, kanceláře či restaurace) i vrcholně technologického (magnety, urychlovače, počítačové clustery) a konečně i tolik mediálně známé obavy z černých děr a jiných nebezpečí. Té poslední snad mohlo být věnováno více prostoru... Přišlo mi, že smysl a provedení experimentů byl obyčejnému člověku vysvětlen poměrně srozumitelně a přesto si CERN ponechal pro laika množství tajemna, neboť nejspíš nebude vědět, co je to ten scintilátor a mí mezony, o kterých hovoří Karel Šafařík, nepozná, že se nedívá na budovu plnou úžasných "hejblátek", ale obyčejný levný hotýlek nebo jídelnu, ale snad to k CERNu patří, ta příchuť neznáma. Právě tady se nejlépe potvrdí slova A.C.Clarka: "dostatečně vyspělá technologie je pro určité lidí nerozlišitelná od magie." V případě CERNu bych to snad i omluvil. Rád jsem se znovu podíval na známá místa a ještě raděj na ta další, nenavštívená. Silné ****. ()

ddf76

Pro normalniho cloveka tento dokument neni. Na tomhle dokumentu je videt, ze to je studensky film a reziser si vubec neujasnil o cem to ma byt. Vetsina lidi vubec nevi co je kvark, proton a mezon atd, takze musi byt zakonite hodne zmateni. Obycejni divaci nemaji sanci se dozvedet, o co v Cernu jde a na jakem principu funguje. Chapu, ze je pro obycejne smrtelniky nejvic sexy urychlovac, ale je skoda, ze vetsina dokumentu neukazuje i dalsi oblasti badani v CERNU napr. medicina (cim ozarovat nadory, materialovy vyzkum atd.). Hodnoceni normalniho divaka bude asi mezi 2-3 hvezdickami, ja bohuzel patrim asi 0,01 % lidi, pro ktere neni sproste slovo kvark a mezon, takze na moje subjektivni hodnceni 4 hvezdicek moc nehledte :)). ()

• Název odkazuje na antiutopistický román Karla Čapka „Továrna na absolutno“. (sator)