Dva mladíci (Ron Howard a Gary Grimes) zachrání život zraněnému zločinci (Lee Marvin). Pro chlapce představuje lupič romantického hrdinu, on je však vtáhne do svých zločinů a poté je bezohledně zradí.  Ve westernu Spikesova banda je stárnoucí bankovní lupič Harry Spikes při jedné ze svých akcí v boji zraněn. Podaří se mu však uniknout a ukrýt se v domě mladých farmářských synů, kteří mu svou péčí zachrání život. Zločinec jim vypráví o svých dobrodružstvích a jeho příběhy je inspirují k témuž zločinnému životu. Kriminálník je nadšený a stává se jejich vůdcem. Nově zformovaná banda vyloupí několik bank a vede velmi rozmařilý život, to však jen do chvíle, než je jejich vůdce začne vydírat. Jeden z mladíků si to ale nechce nechat líbit. Zběsilá akce začíná... Poutavý "nový western" o mladické nerozvážnosti, snech, touze po dobrodružství, rozčarování a tvrdé deziluzi. (oficiálny text distribútora)

RHK

Alternativní název: Spikeova banda. Neveselá westernová moralita s Lee Marvinem, bohužel bez vypracovanějšího příběhu a bez happyendu. Tři mladíci zachrání raněného lupiče Spikese, pak se rozhodnou utéct z domova a loupit banky jako on. Místo svobody a radostí života je čeká však těžké zklamání ze života na útěku a ztráty přátel. Ukázka - závěr (spoiler): http://www.youtube.com/watch?v=K1_xrPeC_jQ ()

ClintEastwood

Fleischerův (např. Fantastická cesta, Ničitel Conan) podařený western s charismatickým Lee Marvinem v hlavní roli. Film má zajímavý děj a není zrovna optimistický. Taková ta nová vlna v tomto žánru. Za pozornost stojí i začínající mladíci Ron Howard a Charles Martin Smith, kteří se už o rok dříve sešli v Lucasově kultovním snímku Americké graffiti. ()

Pohrobek

Tři mladí farmářští synci z Texasu, vypudnuvše z domova, sní o velkém dobrodružství. Po nešťastném přepadení se zdá jejich návrat k občanskému životu zcela vyloučen. Upnou se na stárnoucího bankovního lupiče Harry Spikese (Lee Marvin), ale jejich sny čeká jen rozčarování... Poutavý "nový western" o tvrdé deziluzi. ()

slunicko2

Pokus o mravoličný western drží nad vodou tři pěkní kluci. 1) A protože z obrazovky prakticky neslezou, je i celý snímek pro mě lépe skousnutelný. Budoucí úspěšný režisér 20letý Ron Howard (blonďák Les), 21letý Charlie Martin Smith (Todd s brýlemi) a 19letý Garry Grimes (Will)._____ 2) Výstižný koment: RHK**, sud****. ()

Autogram

Chlapci si zvolili svoj osud a tak okúsili školu života na úteku. Bola to tvrdá škola a tvrdé vytriezvenie z ideálov voľného života. Aj z ideálov priateľstva na život a na smrť. K poctivej štvrtej hviezde filmu možno niečo chýbalo, ale tri by nestačili. –––– Nikdo z nás se už nebude před nikým ponižovat. Jdeme si pro štěstí! –––– Vždyť to měla být zábava... ()

• Herec Robert Beatty, který má hrát postavu šerifa, se ve filmu vůbec neobjeví, ačkoliv je uveden v titulcích. (ČSFD)