"Drella pro Warhola byla v šedesátých letech trefná přesmyčka, kombinace Drakuly a Cinderelly - Popelky," řekl Victor Bokris. Reportrér se Andyho Warhala zeptal, proč točí své zvláštní filmy? Odpověděl svým způsobem: "Je to tak snazší - určitě lehčí než malování." Billy Name to shrnul: "Natočili jsme spoustu materiálu; většina lidí by tím opovrhla, že je to nudný, nebo nezajímavý... ale lidi, kteří jeho filmy opatrují, vědí, že jsou to umělecká díla..." Warhol patří k nejproslulejším osobnostem moderního umění dvacátého století. Prostřednictvím svých obrazů, objektů, filmů a osobnímu životu se stal přímo zosobněním pop-artu. Tento umělecký směr je příkladem emancipovaného amerického umění, které již není jednostranně závislé na evropských vzorech. Jeho zájem se obrací k normálnímm lidem, jejichž vkus je formován nejen uměleckými díly v originální formě, ale i reklamou, comicsem, reprodukcemi a médii vůbec. Tento směr, který je na první pohled srozumitelný a komunikativní (neboť používá výtvarných prostředků, které všichni známe), má i další významovou vrstvu - jeho tématem obecně je problém reprodukovatelnosti a originality. V jiné rovině je to nepřímo úměrný vztah mezi novostí informace a možnostmi široké komunikace. Andy Warhol se stal světovým umělcem nejenom vizuálními kvalitami svých děl, ale i prostřednictvím toho, že srozumitelně ukazuje tuto dvojznačnou tvář moderní kultury, propojující originalitu s masovou produkcí. (oficiálny text distribútora)

Anu.a

Tenhle dokument se opravdu povedl. Né moc krátké, né moc dlouhé, poutavé vyprávění o jednom z pánů umělců skvěle rozdělené do tří částí, které se každá věnují jiné oblasti. ()

vesper001

Možná zbytečně rozsáhlý a nepříliš objektivní dokument mapující aktivní tvůrčí období extravagantní ikony amerického pop artu, složený téměř výhradně ze vzpomínek jeho spolupracovníků, přátel, známých a partnerů. Kromě nekritického zbožňování Stříbrného skalpu se dozvíme něco málo o jeho tvůrčím procesu i problematické osobnosti, a poměrně dost o životě ve slavné Továrně (bohužel podle z výpovědí působí spíš jako drogové doupě než umělecké studio). Po těch třech hodinách jsem si nicméně přiznala, že ze mě asi nikdy skutečný umělec nebude. Předpoklady by sice byly, ale nejsem dostatečný magor. ()

F.man

Příjemný dokument, jež sice přeci jen staví do ústřední role Andyho Warhola, jakožto šéfa Silver Factor, ale také se hodně věnuje ostatním postavám a jak je z názvu patrno i samotné Silver Faktory. Lou Reed, Ultra Violet a ostatní "stars" se v třech hodinách docela solidně rozpovídají, přinesou spoustu nových informací a utvoří tak docela koplexní dokument. ()

WANDRWALL

Jedno z nahlédnutí do života Andy Warhola a lidí, pro mnohé z nich byl vrcholem jejich životů pobyt v tgz. "Factory". V knize o A. Warholovi - od A až po Z a zase zpět...Andy ve stručnosti vylíčil hlavní okamžiky svého života, názory na život, zatímco tenhle dokument působí jako směsice nejrůznějších momentek z jeho života, a lidí kolem něho. Řada jeho výroků se stala populární, i když v dnešních časech mi někdy připadá, že už jen osaměle trčí bez podpory společenské atmosféry, postrádají pro mě filozofickou nadčasovost. Zajímavé je, že dokument - Andy Warhol - kompletní portrét - ukazuje A.W. už poněkud v jiném světle, než tenhle trojdílný dokument. Kdo se ale bude zabývat životem a dílem A.W. dlouhodoběji, ten uvítá různé úhly pohledu na jeho život, který je podle mě, a pro mě a doufám i další, nepochybně inspirující. ()

Radek99

Jeden z mnoha dokumentárních snímků o ikoně pop artu Andy Warholovi (původem Rusín z malé obce Miková na Slovensku), kontroverzním umělci a zvláštním člověku, který vzbuzoval silné emoce, jedna z nichž ho nakonec stála život... Kanadští tvůrci se soustředili tentokráte především na Warholovu filmovou tvorbu, přičemž do dokumentu použili celou řadu autentických záběrů z Andyho osobité dílny. Silver Factory na východní čtyřicáté, sugestivní osudy (i když z perspektivy tak trochu bulvární), silný lidský příběh a nádherná hudba, kterou Warhol ve své factory soustředil (Velvet Underground, Nico...)... A jak říká přímo v dokumentu sám Andy: ,,To nejkrásnější na světě je být mrtvý..." Podobné filmy: Andy Warhol - kompletní portrét ()