Píseň mládí

všetky plagáty

Film je lyrickým opisem toho, co všechno dovedla československá mládež. Sledujeme zde nejrůznější činnosti od ukázek vodáctví, jízdy na koni a letectví, až po celý skautský tábor, kde jsou demonstrovány skautské dovednosti. (Cheeter)

Sarkastic

„Sudy válet!“ , „Odstrojit!“ a mnoho dalších rázných a nechtěně vtipných hlášek zdobí tento dokumentární film o malých a velkých skautech (s vložkami jiných mladých věnujících se vodáctví, jezdectví či „vznášení se“). Ti totiž mají vojenskou disciplínu, ničeho se nezaleknou, jsou schopní si postavit celý letní tábor úplně sami, dokážou tahat velké stromy a opracovávat je, navařit si, vyprat, pozašívat oblečení a ještě se navečer pomodlit (zábava povětšinou stranou!). Neustále lze slyšet vlastenecké písně, resp. hlavně jedna, která mi bude znít v hlavě ještě hodně dlouho („Národ čeká, že svůj úkol čestně vykonáš!“), ještě přispívají k celkové atmosféře snímku. Je samozřejmě potřeba brát na zřetel, že z původní oslavy skautství (tak jak to bylo zamýšleno v době předmnichovské) nakonec vzniklo něco, co svými praktikami pomale připomíná hitlerjugend (konečná verze vypuštěna až v roce 1940). A výsledná podoba je značně nevyrovnaná, ale díky tomu, že jsem se upřímně bavil, nemůžu jít do podprůměru (a navíc mě zaujalo zpracování té krátké snové sekvence). ()

Fingon

cca devadesátiminutový dokument o skautském/junáckém táboře. Většinu času sledujeme kluky, pár minut je věnováno i holkám. Celkem nuda, doporučuji spíše hraný snímek Na dobré stopě, který vznikl za osm let. ()

Cheeter

Film sám o sobě byl propagandou, akorát místo na Československo se stal na Protektorát. Příběh jsem tu ani nečekal, spíše popis toho, co skauti dělali. A nejspíš nejenom skauti. Ačkoliv má film dost zvláštní nádech kvůli později udělaným úpravám, je na něm poznat původní kvalita. ()

• Film měl původně premiéru v prosinci 1938. Nově byl film přestříhán, dotočen a uveden v roce 1940 pod patronátem Mladého Národního souručenství. Ve filmu se tak nově objevila protektorátní vlajka, která visí na jiném stožáru, než který byl původně v táboře vztyčen. Rovněž se objevil pozdrav Národního souručenství: „Vlasti zdar!“ (Cheeter)
  • Natáčelo se na skautském táboře pražského 11. oddílu na Lužnici poblíž Slavoňovic. Kvůli natáčení se musel dívčí a chlapecký tábor konat poblíž sebe, což v první republice nebylo běžné. (Cheeter)
  • Věra Ferbasová se natáčení zúčastnila spíše kvůli propagačním důvodům, do kolektivu skautů během natáčení příliš nezapadla. (Cheeter)