Fryderyk Chopin

(TV film)
  • Veľká Británia Fryderyk Chopin
všetky plagáty
Veľká Británia, 1999, 51 min

Britský dokument o významném polském skladateli. Slovem provází a ukázky z Chopinovy tvorby hraje maďarský klavírista András Schiff. Posláním tematického večera, je seznámit širší veřejnost se chopinovskou tradicí na našem území a pozvednout úroveň znalostí diváků o umělecky vysoce hodnotné hudbě polského básníka klavíru, jak bývá Fryderyk Chopin často eufemisticky označován.
Pro BBC Worldwide natočil v roce 1999 britský režisér a producent Mischa Scorer s vynikajícím klavíristou maďarského původu Andrasem Schiffem jako průvodcem životopisný film o polském básníku klavíru, jehož tvorba patří k zlatému fondu klavírního repertoáru. Přínosem dokumentu je skutečnost, že Schiff ze svých rozsáhlých koncertních zkušeností vysvětluje divákům populárně přístupnou formou zákonitosti chopinovské poetiky i technické pianistické problémy, které Chopinova tvorba přináší. (Česká televize)

WANDRWALL

Dokument, který nám přibližuje život a hudební vývoj jednoho z pozoruhodných skladatelů a klavíristů... Věděli jste třeba, že Chopin byl v reálném životě větší romantik, než to ukázal ve své hudbě?..Že složil i skladbu pro klavíristy budoucnosti? Tedy tak složité, že je sám nedokázal tak dobře zahrát, ale věřil, že v buducnosti budou na světě lepší klaviristi?...Že když se narodil, v roce 1810, tak jeho otec hrál na flétnu a klavír a jeho matka hezky zpívala a taky hrála na klavír?...Že největší vliv na Chopin mladíka měl skladatel a violončelista Živný?...Pokud ne a zajímá vás to, pak hledejte další informace o F. Chopin už sami. ()