Zmartwychwstanie Offlanda

(TV film)
všetky plagáty

Snímek vypráví o mladém a talentovaném umělci Offlandovi, jeho nádherné a milující ženě a oddaném příteli Frazerovi. Offland je nevyléčitelně nemocný, smrt již takřka klepe na dveře. Frazer mu poradí, aby si došel pro radu k tajemnému doktoru Lilusi-Cagliostrovi, který zrovna projíždí městem. Divný patron Lilus-Cagliostro, který o sobě tvrdí, že žije již několik tisíc let, Offlandovi sdělí, že opravdu zemře, ale pouze na rok. Po roce jej Lilus-Cagliostro opět přivede zpět k životu a Offland bude žít tolik dní, kolikrát jeho žena před jeho vzkříšením vysloví jeho jméno. Po roce se Offland opravdu vrací mezi živé. (eraserhead666)

eraserhead666

„Existujeme tak dlouho, dokud žije vzpomínka na nás.“ Filmová verze povídky Alexandra Dumase ml. začíná až úchvatnou, lehce surrealisticky pohádkově groteskní, přesto atmosféricky strašidelnou hřbitovní scénou, jež navnadí na mysteriózně-horrorový příběh, který se však nakonec moc nekoná, což je opravdu škoda. Hned úvodní záběr ve mně evokoval vzpomínku na Carpenterova Prince of Darkness, herec hrajícího Cagliostra pak Vincenta Price. Samotný příběh se rozjede dobře, ale pak jako by jeho autorovi došel dech a inspirace, v půlce se jakoby zlomí a doběhne do jakéhosi závěru jen silou vůle a bez špetky invence. Zdá se, že Dumas prostě nebyl zrozen pro mysteriózně-horrorový žánr. Pravdou však je, že filmaři slabý příběh alespoň vyšperkovali (a hodně toho zachránili) hlavně po vizuální stránce a herci některými silnými charaktery – Cagliostro nebo hlídač hřbitova. Apropos, samotný hřbitov jsem si okamžitě zařadil do žebříčku nejpůsobivějších a nejmystičtějších filmových hřbitovů hned na třetí příčku a scény z něj patří k tomu nejlepšímu z filmu. 2,5* ()

gumli

Zvláštny film,vyrobený pre TV.Trochu morbídny príbeh o ťažko chorom umelcovi,ktorý ale chce žiť,lebo má mladú a peknú manželku.Doktor Lilus-Cagliostro ho vyšetrí a povie mu,že môže žiť,ale najprv musí umrieť,ale len na jeden rok,potom bude žiť ďalej.Príbeh trvá necelú polhodinu,je aj trochu ironický a nájde sa tam aj humor,aj keď taký svojský.Ináč je to celkom zaujímavé. ()